Ukraiński zamach w Naddniestrzu? SBU: to rosyjska prowokacja

2023-03-09, 15:22

Ukraiński zamach w Naddniestrzu? SBU: to rosyjska prowokacja
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa przestrzega przed rosyjskimi prowokacjami w Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii. Foto: BalkansCat/ Shutterstock

"Rosyjska prowokacja" - tak przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nazywają pojawiające się od jakiegoś czasu, rozpowszechniane przez władze Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej wiadomości, dotyczące rzekomego planowania zamachu na wysokich rangą urzędników tego separatystycznego regionu Mołdawii.

"Wszelkie wypowiedzi przedstawicieli »Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego« tak zwanej Naddniestrzańskiej Republiki Ludowej, dotyczące udziału SBU w przygotowaniu ataku terrorystycznego, należy traktować wyłącznie jako prowokację zaaranżowaną przez Kreml" - głosi oświadczenie SBU.

SBU ostrzega: Rosja prowokuje ws. Naddniestrza

"Dlatego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy apeluje, aby nie brać na poważnie bzdur, które Rosja rozpowszechnia w jasnym celu - by wprowadzić zamęt na terytorium, które faktycznie jest przez nią okupowane i kontrolowane, oskarżając o to nasze państwo" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej tego dnia władze kontrolowanego przez Rosję Naddniestrza opublikowały komunikat, w którym informowały, że zapobiegły "aktowi terrorystycznemu", który miał być rzekomo inspirowany przez SBU. Do "zamachu" miało dojść w centrum Tyraspola - stolicy nieuznawanego państwa, a jego ofiarami mieli paść jego wysocy rangą urzędnicy. Podejrzanych o planowanie aktu terroru rzekomo zatrzymano.

Naddniestrzańska Republika Mołdawska to separatystyczny region we wschodniej części Mołdawii, należący de iure do tego kraju. De facto jest to wspierane przez Rosję samozwańcze państwo ze stolicą w Tyraspolu, uznawane jedynie przez dwa inne, nieuznawane przez niemal nikogo byty polityczne - Abchazję i Osetię Południową, będące separatystycznymi regionami Gruzji. W Naddniestrzu stacjonuje kilka tysięcy żołnierzy rosyjskich.

REKLAMA

Czytaj również:
Naddniestrze - separatystyczny region Mołdawii, pozostający pod kontrolą Rosji. Oprac. PAP/Adam Ziemienowicz Naddniestrze - separatystyczny region Mołdawii, pozostający pod kontrolą Rosji. Oprac. PAP/Adam Ziemienowicz

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej