Od marca wyższe świadczenia dla seniorów. Waloryzacja emerytur i rent, zwiększone też kwoty dodatków

2024-02-29, 10:06

Od marca wyższe świadczenia dla seniorów. Waloryzacja emerytur i rent, zwiększone też kwoty dodatków
Emeryci i renciści mogą spodziewać się w tym roku podwójnej waloryzacji. Pierwsza waloryzacja ma wynikać z algorytmu inflacji oraz przeciętnego wzrostu wynagrodzeń, a druga ma uzupełniać tę pierwszą w związku ze inflacją przekraczającą 5 proc.Foto: Shutterstock/Inside Creative House

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Emeryci i renciści otrzymają świadczenia wyższe o 12,12 procent w związku z coroczną waloryzacją. Wysokość świadczenia po waloryzacji można sprawdzić na swoim koncie na platformie usług elektronicznych ZUS.

Regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim Beata Kopczyńska mówi, że najniższa emerytura wzrośnie o 192 złote i będzie wynosiła 1780 złotych i 96 grosze brutto. Tej samej wysokości będzie renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca wyniesie 1335 złotych 72 groszy brutto. Do kwoty 1780 złotych 96 groszy brutto podniesiona zostanie też renta socjalna.

Waloryzacja emerytur i trzynastka

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle też decyzje o przyznaniu "trzynastki".

Wcześniej wysokość świadczenia po waloryzacji można sprawdzić na swoim koncie na platformie usług elektronicznych ZUS.

Wyższe dodatki do emerytury

Oprócz świadczeń długoterminowych, waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą. To np. dodatek pielęgnacyjny, przyznawany osobie, która ukończyła 75 lat lub jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. To także dodatek dla sierot zupełnych, wypłacany osobom pobierającym rentę rodzinną, których rodzice nie żyją.

- Dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł  - wylicza rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Druga waloryzacja emerytur w 2024 r.

To jednak nie jedyna podwyżka świadczeń, jaka czeka emerytów w tym roku. Rząd przygotowuje się bowiem do drugiej waloryzacji, która ma być powiązana ze wskaźnikiem inflacji za pierwsze półrocze tego roku.

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski poinformował, że resort złożył już wniosek o wpisanie projektu w sprawie drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Interwencyjna waloryzacja emerytur

- W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny, czyli będzie uruchamiana, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom - powiedział Gajewski.

Umowa koalicyjnego rządu przewiduje drugą waloryzację, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc.

Posłuchaj

Beata Kopczyńska o kwocie najniższej emerytury po waloryzacji (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie.

Posłuchaj

Beata Kopczyńska o wysyłce decyzji waloryzacyjnych (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej