Rząd zrówna wiek emerytalny kobiet i mężczyzn? Posłanka PO ucina spekulacje

2024-02-16, 18:30

- Nie ma żadnych pomysłów żeby ustawowo czy w jakikolwiek sposób podnosić wiek emerytalny - zadeklarowała w Polskim Radiu 24 poseł PO Urszula Augustyn. - Z całą pewnością warto tworzyć systemy zachęt, by ci, którzy nabywają praw emerytalnych, chcieli sami jeszcze dłużej pracować - dodała. 

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała w rozmowie z RMF FM, że "nierówny wiek przejścia na emeryturę jest dyskryminacją i trzeba to przyznać". Zaznaczyła jednocześnie, że "kwestia przebudowy systemu emerytalnego jest na agendzie".

- Nie słyszałam wypowiedzi pani minister Kotuli - przyznała w Polskim Radiu 24, posłanka PO Urszula Augustyn pytana, czy w rządzie trwają prace nad wyrównaniem wieku emerytalnego. - Nie ma żadnych prac i żadnych pomysłów żeby ustawowo czy w jakikolwiek sposób podnosić wiek emerytalny. Takich rozwiązań nikt nie planuje i ich nie będzie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PO Urszula Augustyn. 

Zaznaczyła, że "z całą pewnością warto tworzyć systemy zachęt, by ci, którzy nabywają praw emerytalnych, chcieli sami jeszcze dłużej pracować. Jeżeli będą chcieli, musi im się to opłacać - dodała Urszula Augustyn. 

Kiedy będzie można skorzystać z emerytury stażowej

W grudniu 2023 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt przewidujący, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom mającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Projekt – jak wskazano w uzasadnieniu – stanowi realizację zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 r., kiedy premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność". W ocenie wnioskodawców proponowane rozwiązania z jednej strony odpowiadają na uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej uwzględniają możliwości, które ma i będzie miał system emerytalny.

Obowiązujący system emerytalny uzależnia prawo do emerytury od spełnienia przez ubezpieczonego osiągnięcia odpowiedniego wieku – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co oznacza, że każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Na jej wysokość wpływa długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Minimalna emerytura przysługuje, co do zasady, kobietom z okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat i mężczyznom z co najmniej 25-letnim takim okresem.

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Urszula Augustyn: nie ma pomysłów podnoszenia wieku emerytalnego ("Rozmowa PR24") 12:03
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Urszula Augustyn (PO)

Data emisji: 16.02.2024

Godzina emisji: 17.36


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej