Strefa Gazy. Palestyna oskarża Izrael o atak na cywilów. Setki zabitych i rannych

2024-02-29, 14:35

Strefa Gazy. Palestyna oskarża Izrael o atak na cywilów. Setki zabitych i rannych
Do masakry miało dojść podczas dostawy pomocy humanitarnej dla uchodźców ze Strefy Gazy . Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ataku izraelskim na północy Strefy Gazy zginęło dziś 104 cywilów, a 280 zostało rannych. Według strony palestyńskiej, wojsko otworzyło ogień do osób, czekających w kolejce po pomoc humanitarną.

Według strony palestyńskiej wojsko otworzyło ogień do osób, czekających w kolejce po pomoc humanitarną. Wcześniej dyrekcja szpitala Al -Szifa w Gazie informowała, że do placówki przywieziono 10 zabitych i dziesiątki rannych.

Strefa Gazy. Izrael zaprzecza i przedstawia swoją wersję wydarzeń

Izrael nie wziął na siebie odpowiedzialności za atak. W wydanym oświadczeniu dowództwo izraelskie stwierdza, że kilkadziesiąt osób zostało rannych, gdy ludzie, otaczający ciężarówkę z pomocą humanitarną w pobliżu miasta Gaza zaczęli "przepychać się i deptać po sobie".

Strona izraelska zastrzegła jednocześnie, że bada okoliczności zdarzenia. Rzecznik armii izraelskiej oświadczył wcześniej, że nie ma wiedzy na temat jakiegokolwiek ostrzału w rejonie miasta Gaza.

Ponad 30 tys. ofiar konfliktu w Strefie Gazy

W czwartek palestyńskie ministerstwo zdrowia, kontrolowane przez organizację terrorystyczną Hamas, poinformowało o wzroście liczb ofiar do 30 035 zabitych i 70 457 rannych od początku wojny w Strefie Gazy, trwającej od października 2023 roku.

Czytaj także:

Konflikt rozpoczął atak bojowników Hamasu na południową część Izraela, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 250 osób zostało wziętych jako zakładnicy. Pod koniec czwartego miesiąca konfliktu w rękach Hamasu nadal znajduje się około 130 więźniów. 25 proc. wszystkich uprowadzonych jest uznawana za zmarłych. Większość zakładników wyszła na wolność w listopadzie ubiegłego roku.

IAR/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej