Inwestycja Intela w Polsce. Gawkowski: to szansa na zaistnienie na globalnej mapie nowych technologii

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski rozmawiał w czwartek w Brukseli z wiceszefową KE Margrethe Vestager i komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson. Tematem było przyśpieszenie postępowania prenotyfikacyjnego dotyczącego pomocy publicznej dla planowanej w Polsce inwestycji firmy Intel.

2024-02-29, 17:20

Inwestycja Intela w Polsce. Gawkowski: to szansa na zaistnienie na globalnej mapie nowych technologii
Nowa fabryka amerykańskiego Intela pod Wrocławiem ma być największą w historii inwestycją zagraniczną w Polsce. . Foto: drserg/Shutterstock

- Rozmawialiśmy o sprawach dotyczących rynku cyfrowego, przyszłości technologicznej, ale i o kluczowych dla Polski inwestycjach strategicznych. Dziś toczą się negocjacje. Jest wniosek prenotyfikacyjny dotyczący inwestycji Intela. Po to dzisiaj przyjechałem, aby namawiać panie komisarz do przyspieszenia prac nad wnioskiem, żeby ta inwestycja w Polsce została dobrze zrealizowana - poinformował Gawkowski na konferencji prasowej. Podkreślił, że rozmowy były dobre i wyraził nadzieję na "wzajemne zrozumienie".

Półprzewodniki to złoto XXI wieku 

Pytany, jakie znaczenie ma planowana inwestycja Intela dla Polski, wiceszef polskiego rządu podkreślił, że jest ona elementem troski o bezpieczeństwo gospodarcze naszego kraju.

- Półprzewodniki to złoto XXI wieku (...); inwestowanie w półprzewodniki, które ma dać szansę, żeby Polska na globalnej mapie dotyczącej nowych technologii miała kluczowe miejsce. Inwestycja Intela to kilkanaście miliardów euro; to 2 tys. miejsc pracy; to dziesiątki kooperantów, którzy będą przy tym pracowali; to w końcu jedna z największych inwestycji od 30 lat - wyliczał Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Dlatego rządowi tak bardzo zależy na tej inwestycji i dlatego dzisiaj jestem z wnioskiem o to, żeby wnioski prenotyfikacyjne szybko zostały załatwione - podsumował.

Decyzja zależy od Komisji Europejskiej

Ministerstwo cyfryzacji RP, na ktorego czele stoi Krzysztof Gawkowski poinformowało 9 lutego br., że wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel, w związku z planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Czytaj także:

Pomoc zostanie wypłacona pod warunkiem wydania przez Komisję Europejską decyzji zezwalającej na udzielenie pomocy. lub po upływie terminu, do którego Komisja Europejska powinna była podjąć taką decyzję, albo wydania przez Komisję Europejską decyzji warunkowej dopuszczającej udzielenie pomocy, zaakceptowanej przez Intel.

REKLAMA

IAR/PAP/PR24/akg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej