Putin grozi bronią nuklearną. Analitycy ISW: jej użycie mało prawdopodobne

Użycie broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie lub w innych krajach jest bardzo mało prawdopodobne - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, nawiązując do orędzia Władimira Putina do narodu.

2024-03-01, 12:03

Putin grozi bronią nuklearną. Analitycy ISW: jej użycie mało prawdopodobne
Putin zagroził użyciem broni jądrowej w sytuacji gdyby państwa NATO wprowadziły wojska na Ukrainę . Foto: Oleg Elkov/Shutterstock

Władimir Putin ostrzegł w dorocznym orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym, tj. na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu, przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Użycie broni jądrowej "wysoce nieprawdopodobne"

"Kreml nie podjął żadnych poważnych działań eskalacyjnych w odpowiedzi na dostarczenie Ukrainie nowych systemów (uzbrojenia) z Zachodu. ISW nadal ocenia, że użycie broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie czy poza jej granicami jest wysoce nieprawdopodobne" - czytamy w analizie.

Działania dezinformacyjne Rosji

Według ISW w czwartkowym orędziu Putin "uciekł się do przebrzmiałej retoryki o negocjacjach i pobrzękiwania nuklearną szabelką", prawdopodobnie po to, by zwrócić uwagę Zachodu na swoje przemówienie w celu propagowania operacji informacyjnych Kremla.

"Putin i urzędnicy rosyjscy często odwołują się do groźby nuklearnej, by wzbudzić lęk wśród zachodnich odbiorców i osłabić wsparcie Zachodu dla Ukrainy" - zauważył ISW.

REKLAMA

Putin dąży do osłabienia i rozbicia NATO

Think tank podkreślił, że Putin nadal zabiega o osiągnięcie na Ukrainie maksymalistycznych celów, polegających na pełnej kapitulacji państwa, a także dąży do osłabienia i rozbicia NATO. Cele te – jak podkreślił ISW - są z całą pewnością traktowane przez Putina jako "integralna część rosyjskich interesów narodowych".

W ocenie ISW najnowsza operacja informacyjna Kremla polega m.in. na pozorowaniu zainteresowania negocjacjami w celu uzyskania prewencyjnych ustępstw Zachodu dotyczących suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Społeczeństwo w Rosji zaniepokojone gospodarczymi skutkami wojny

ISW zwrócił uwagę na fakt, że Putin nie poświęcił większości przemówienia wojnie, tylko planowanej polityce gospodarczej i programom socjalnym, a uczynił tak zapewne dlatego, by osłabić rosnące zaniepokojenie mieszkańców konsekwencjami wojny przeciw Ukrainie dla zwykłych Rosjan. Instytut przypomniał, że wydatki obronne Rosji na ten rok wzrosły do rekordowego poziomu.

Czytaj także:

PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej