Wydarzenia w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Pokażemy, co naprawdę robili Niezłomni"

2024-03-02, 07:30

Wydarzenia w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Pokażemy, co naprawdę robili Niezłomni"
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Foto: PAP/Mateusz Marek

Zwiedzanie cel, w których osadzeni byli żołnierze antykomunistycznego podziemia, obozowisko partyzantów czy inscenizacja odbicia więźniów z ubeckiego więzienia - to wydarzenia, które obywać się będą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

Wcześniej wspomniane wydarzenia są częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominany w nim uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu, a który obchodzony jest 1 marca.

"Ostatni dystans - Rakowiecka"

Barbara Konarska, rzecznik projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem", wyjaśnia, że zaplanowano symboliczny marsz śladami więzionych i torturowanych na Rakowieckiej bohaterów.

Będzie się odbywał pod hasłem: "Ostatni dystans - Rakowiecka". Jego uczestnicy przejdą po "śladach" osadzonych na Rakowieckiej, poprzez cele - kończąc przy ścianie straceń.

Organizatorzy zaplanowali zwiedzanie X Pawilonu z przedstawieniem audiowizualnym od 11.00 do 17.00. W tym czasie na dziedzińcu Muzeum będzie można oglądać rekonstrukcję obozu partyzanckiego oraz posterunku sił bezpieczeństwa na placu przed drukarnią.

"Odbicie więźniów z posterunku MO"

O 14.00 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna pod tytułem: "Odbicie więźniów z posterunku MO", a wszystko o 18.00 zakończy koncert Huberta Bojarskiego pod tytułem: "Bezimienni, Niezłomni, Niezapomniani w XII Pawilonie".

Posłuchaj

Barbara Konarska: pokażemy, co naprawdę robili Żołnierze Wyklęci (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej