Coraz częstsze przypadki nagłej głuchoty. Rezultat przebytego Covidu?

W ostatnim czasie lekarze specjaliści rozpoznają coraz więcej przypadków upośledzenia słuchu lub nagłej głuchoty, która nie poddaje się leczeniu.

2024-03-02, 20:25

Coraz częstsze przypadki nagłej głuchoty. Rezultat przebytego Covidu?
Po 70. roku około 75 procent populacji ma różne problemy ze słuchem. Foto: shutterstock.com / Ground Picture

Profesor Henryk Skarżyński - dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach powiedział, że do placówki zgłasza się wielokrotnie więcej pacjentów z uszkodzeniem słuchu niż to było dotychczas, jeśli chodzi o przypadki utrwalonej głuchoty.

Upośledzenie słuchu niepoddające się leczeniu 

- Zdarzały się nagłe upośledzenia słuchu na różnym tle, które towarzyszyły różnym infekcjom albo zmianom naczyniowym w obrębie centralnego układu nerwowego, natomiast takich następstw, które nie poddawały się leczeniu farmakologicznemu i wykorzystania komory hiperbarycznej było niewiele, a ostatnio jest ich coraz więcej oraz przebieg tych schorzeń jest również inny niż dotychczas - powiedział specjalista.

Posłuchaj

Profesor Henryk Skarżyński wskazuje na specyfikę nowo wykrytych schorzeń słuchu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Covid głównym podejrzanym 

W Instytucie został uruchomiony wewnętrzny program badawczy dotyczący uszkodzeń narządów zmysłów u pacjentów, ale wszystko wskazuje na to, że ma to związek z przebytym Covidem - poinformował profesor Henryk Skarżyński. - Mówię o tych przypadkach, gdzie pogłębiony wywiad potwierdził, że było zakażenie wirusem SARS-Cov-2. Tutaj te objawy infekcji były różne, nie zawsze wiązało się to z ciężkim przebiegiem. W ostatnim czasie objawy zakażenia kororanowirusem były łagodne, natomiast ze strony ucha pojawiał się szum uszny w postaci pisku, gwizdu, świstu, stukania, pukania, przelewania i towarzyszą temu przejściowe zawroty głowy z zaburzeniami równowagi, czasem z objawami wegetatywnymi: nudnościami i wymiotami - wyjasniał profesor. 

REKLAMA

Posłuchaj

Profesor Henryk Skarżyński o zakażeniach wirusem SARS-Cov-2 (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Problemy szczególnie widoczne po 65 roku życia

Profesor Skarżyński podkreślił, że po 65. roku życia różne problemy ze słuchem ma blisko 50 procent populacji, a po 70. roku życia odsetek ten wzrasta do około 75 procent.

Jutro obchodzony będzie Światowy dzień słuchu.

Zobacz także:

IAR/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej