Pogoda zachęca do górskich wędrówek. TPN ostrzega: wysoko w górach warunki w pełni zimowe
Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że powyżej górnej granicy lasu warunki na szlakach są w pełni zimowe - ostrzega w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy.
2024-03-03, 10:27
Po nocnych przymrozkach warstwa śniegu jest twarda i zmrożona, jest bardzo ślisko. W ciągu dnia, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, śnieg zrobi się miejscami grząski i mokry.
Poruszanie się po szlakach w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu - takiego jak raki, czekan, kask oraz lawinowego ABC, czyli detektora, sondy i łopatki.
Apel TPN o niewchodzenie na tafle lodu
Na szlakach w dolinach nie ma już prawie śniegu, może zalegać błoto i jest ślisko. Rozmarzają tatrzańskie stawy - TPN apeluje o niewchodzenie na tafle lodu, który w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
REKLAMA
Wysoko w Tatrach obowiązuje drugi - umiarkowany - stopień zagrożenia lawinowego.
Tatrzański Park Narodowy przypomina, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Ponadto od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do ósmej (dłużej, gdyż kluczowe dla tokujących cietrzewi są godziny poranne) zamknięte są odcinki szlaków turystycznych: Polana Chochołowska-Bobrowiecki Żleb-Grześ, Bobrowiecka Przełęcz-Bobrowiecki Żleb-Grześ oraz Grześ-Długi Upłaz.
- Cietrzewie trzeba chronić. Akcja w Tatrach
- Od dziś nie można poruszać się od zmierzchu do świtu po TPN. Chodzi o ochronę zwierząt
- Tatrzański Park Narodowy. Bilety wstępu idą w górę. Znamy szczegóły nowego cennika
IAR/nt
REKLAMA
REKLAMA