Kara dla firmy Apple. Komisja Europejska uznała, że amerykański gigant technologiczny łamie unijne prawo

2024-03-04, 14:05

Kara dla firmy Apple. Komisja Europejska uznała, że amerykański gigant technologiczny łamie unijne prawo
Według Spotify, Apple, poprzez promowanie własnej platformy, uzyskuje przewagę konkurencyjną. Foto: Shutterstock/ThewayIsee

Gigantyczna kara nałożona przez Komisję Europejską na Apple za załamanie unijnego prawa antymonopolowego. Chodzi o dostęp do platform streamingowych.

Amerykańska firma musi zapłacić 1 miliard 800 milionów euro za nielegalne praktyki biznesowe, jeśli chodzi o dostęp do platform streamingowych.

Bruksela zajęła się sprawą po otrzymaniu skargi od firmy Spotify, która twierdziła, że Apple, poprzez promowanie własnej platformy, uzyskuje przewagę konkurencyjną.

Kara dla Apple. Negatywny wpływ na klientów

O możliwej grzywnie, jaka została nałożona na firmę Apple, informował już w połowie lutego "Financial Times". Brytyjski dziennik wspominał jednak o 500 mln euro grzywny. Ostatecznie okazało się, że kara jest znacznie wyższa.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która poinformowała o karze, powiedziała, że firma Apple promowała własną platformę streamingową i blokowała informacje na temat tańszych alternatywnych dostępów do muzyki.

- To jest nielegalne i odbiło się na milionach konsumentów. Zostali oni pozbawieni wyboru oraz informacji na temat tego kiedy, jak i za jaką cenę subskrybować muzykę - wyjaśniła wiceszefowa Komisji.

Apple zapowiedziało, że odwoła się od tej decyzji, stwierdzając w poniedziałkowym wpisie na blogu, że została ona podjęta "pomimo braku odkrycia przez Komisję jakichkolwiek wiarygodnych dowodów na szkodę konsumentów i ignoruje realia rynku, który kwitnie, jest konkurencyjny i szybko się rozwija".

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej