Superwtorek w USA. Donald Trump walczy o nominację Republikanów

2024-03-05, 06:55

Superwtorek w USA. Donald Trump walczy o nominację Republikanów
Trump może przypieczętować swoją pozycję, jako kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Donald Trump ma szansę przypieczętować swoje zwycięstwo w walce o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. 

Dziś w USA tak zwany superwtorek, czyli jeden z najważniejszych dni w prawyborach. Republikanie w 15 stanach wskażą swojego kandydata, który jesienią zmierzy z prezydentem Joe Bidenem.

Kandydatem republikanów zostanie ten polityk, który zapewni sobie większość kandydatów na partyjną konwencję. W tej chwili Donald Trump ma ich 273, a jego rywalka Nikki Kaley 43. Dziś w 15 stanach do zdobycia będzie 865 delegatów, czyli ponad jedna trzecia z łącznej liczby 2429.

Donald Trump walczy o nominację republikanów

Dla wyborców Donalda Trumpa jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona południowej granicy. - Miliony osób przekraczają nielegalnie naszą granicę. Bezpieczeństwo granicy jest dla mnie najważniejszą sprawą - mówi zwolennik byłego prezydenta ze stanu Wirginia.

Nikki Haley przekonuje, że Amerykanie powinni porzucić Trumpa i Bidena i postawić na młodsze pokolenie polityków, które reprezentuje ona sama. - To jest czas abyśmy dali wyraz temu, że Ameryka zasługuje na coś lepszego - mówiła Halley.

Posłuchaj

Dziś w USA superwtorek. Donald Trump walczy o nominację republikanów. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Sondaże pokazują wyraźną przewagę Donalda Trumpa Jeśli Halley przegra w większości stanów, będzie poddana silnej presji swojej partii by wycofać się z dalszej walki o nominację. 

iar/Marek Wałkuski/as

Polecane

Wróć do strony głównej