Biskup Marek Mendyk niewinny. Hierarchia był oskarżany o pedofilię. Jest decyzja Watykanu

2024-03-05, 08:45

Biskup Marek Mendyk niewinny. Hierarchia był oskarżany o pedofilię. Jest decyzja Watykanu
"Rzeczpospolita": Watykan oczyścił bp. Marka Mendyka z zarzutu pedofilii. Foto: Shutterstock/Mazur Travel

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Watykan uznał, że nie ma dowodów, aby biskup Marek Mendyk wykorzystał seksualnie dziecko, o co został oskarżony. Umorzenie sprawy ze względu "na brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów" potwierdził sam biskup.

Jak przypomniała "Rzeczpospolita", Mendyka oskarżono o wykorzystanie seksualne w sierpniu 2022 r. Na łamach tygodnika "Newsweek" ukazał się wówczas wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, byłym klerykiem seminarium w Świdnicy.

Oskarżenie biskupa o pedofilię

Mężczyzna utrzymywał, że został wykorzystany w latach 90. XX w., gdy jako kilkuletnie dziecko przebywał w szpitalu. Rodzina miała wezwać księdza, by udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. Gdy został w szpitalnej sali tylko z duchownym, ten miał złapać go za rękę, przysunąć do majtek i go dotykać.

"Działając w oparciu o przepisy ustanowione w roku 2019 przez papieża Franciszka, dotyczące postępowania w takich przypadkach, metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał do wyjaśnienia sprawy delegata. Zebrane w ramach dochodzenia materiały trafiły do Rzymu. Tam zajęła się nimi Dykasteria ds. Biskupów. I jak ustaliła »Rzeczpospolita«, 12 maja 2023 r. umorzyła sprawę »ze względu na brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów«" - czytamy.

- Otrzymałem decyzję Stolicy Apostolskiej jesienią ubiegłego roku - potwierdził w rozmowie z gazetą bp Mendyk i dodał, że nie komunikował jej publicznie, bo trwa proces cywilny, który wytoczył wydawcy "Newsweeka" o ochronę dóbr osobistych. - Chciałem najpierw o tym orzeczeniu Watykanu poinformować sąd, nie chciałem, by dowiadywał się o tym z mediów - wyjaśnił.

Czytaj także:

dz/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej