Polki nie robią USG piersi. "Uważają, że są za młode na raka"

2024-03-06, 18:45

Polki nie robią USG piersi. "Uważają, że są za młode na raka"
x. Foto: Aleks333/Shutterstock

- Część osób uważa, że problem ich nie dotyczy, że są za młode na raka, a tym samym po prostu tracą czujność i wręcz często bagatelizują pierwsze objawy, a jeszcze inne osoby sądzą, że lepiej nie wiedzieć - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Żuchniewicz z Fundacji Onkologicznej Rakiety.

36 proc. Polek w wieku 18-35 lat nigdy nie wykonało USG piersi, a tylko 18 proc. ankietowanych kobiet w tym wieku robi to co najmniej raz w roku - wynika z badania Santander Consumer Banku "Kobiece Sprawy".

- Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele i one są różne. Często młode kobiety stawiają na pierwszym miejscu karierę, nie myśląc o swoim zdrowiu. Nieco starsze kobiety stawiają na pierwszym miejscu swoich bliskich, swoją rodzinę i niestety tutaj też właśnie swoje zdrowie odkładają na później - powiedziała Anna Żuchniewicz. 

"Uważają, że są za młode na raka"

Wskazała, iż "część osób uważa, że problem ich nie dotyczy, że są za młode na raka, a tym samym po prostu tracą czujność i wręcz często bagatelizują pierwsze objawy, a jeszcze inne osoby sądzą, że lepiej nie wiedzieć".

- Generalnie boimy się badań, niestety często wierzymy również w dowody anegdotyczne. Czujemy strach przed badaniami typu mammografia, ponieważ wokół tego badania narosło bardzo wiele szkodliwych mitów. Odkładamy swoje zdrowie na później, a niestety później problem może być o wiele bardziej poważny - zaznaczyła nasza rozmówczyni. 

W jej opinii "przede wszystkim coś, co jest najważniejsze, to jest regularne samobadanie, które każda kobieta już od 20 roku życia powinna wykonywać raz w miesiącu, najlepiej pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu, czyli wtedy, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk".

"Badania powinny być wykonywane raz w roku"

- Prawda jest taka, że około 80 procent zmian kobiety wykrywają same właśnie podczas samobadania, jednak niestety dzieje się to zazwyczaj w sytuacji, kiedy guz jest już duży. Pozostałe podstawowe badania diagnostyczne to badanie USG i badanie mammograficzne. Jeżeli chodzi o badanie USG, to jest dedykowane kobietom młodszym, natomiast u kobiet starszych o wiele bardziej skuteczne jest badanie mammograficzne i jeżeli chodzi o grupę wiekową pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, to te badania powinny być wykonywane najlepiej raz w roku - podkreśliła Anna Żuchniewicz. 

Nawiązując do czynników ryzyka i zapobiegania rakowi piersi, wskazała, że "podstawowym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim styl życia, czyli odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, kwestia spożycia alkoholu". - Są również inne czynniki, czyli między innymi genetyczne, ale warto zauważyć, że jest to 15 procent. Tak naprawdę głównym czynnikiem ryzyka jest właśnie styl życia - zaznaczyła nasza rozmówczyni. 

- Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Na chwilę obecną zachorowalność na ten nowotwór stale rośnie zarówno u kobiet w Polsce, jak i na całym świecie - podsumowała Anna Żuchniewicz z Fundacji Onkologicznej Rakiety. 

Czytaj więcej:

Natalia Wierzbicka, portal PolskieRadio24.pl

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej