Traktat o kontroli zbrojeń. Komisje sejmowe zdecydowały. Będzie zawieszenie
Polska chce zawiesić stosowanie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Za przyjęciem projektu ustawy w tej sprawie jednogłośnie opowiedziały się sejmowe Komisje Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej.
2024-03-06, 14:53
Ruch polskiego parlamentu jest pokłosiem oświadczenia państw NATO oraz Szwecji z listopada ubiegłego roku. W tym stanowisku sojusznicy zapowiedzieli zawieszenie stosowania traktatu CFE.
Jak podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski, to odpowiedź na agresywną politykę Rosji, w tym jej inwazję na Ukrainę i wypowiedzenie traktatu.
Limity ilościowe na uzbrojenie
- Zawieszenie stosowania traktatu należy uznać w chwili obecnej za konieczne ze względów bezpieczeństwa i obronności oraz interesu polityki zagranicznej Polski. Krok ten jest podyktowany szeregiem działań Rosji ukierunkowanych na celowe unicestwienie dorobku traktatu, jako jednego z filarów architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski.
Traktat nakłada limity ilościowe na pięć kategorii uzbrojenia - czołgi, bojowe wozy piechoty, artylerię kalibru 100 mm i większą oraz samoloty i śmigłowce bojowe.
REKLAMA
Posłowie opozycji pytali rządzących, dlaczego Polska zawiesza, a nie wypowiada traktat. Poseł PiS i były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zaznaczył, że istnieje potrzeba dyskusji na temat stanowisk wewnątrz Sojuszu.
- Jeśli kanclerz Niemiec mówi o tym, że ktoś, kto jest kandydatem na szefa NATO, jest zbyt antyrosyjski, tak podawały media niemieckie, to znaczy, że antyrosyjskość staje się znowu czymś złym w Niemczech. To znaczy, że mamy powrót do tej fatalnej polityki, jeżeli tak jest w istocie, to w tym kontekście to pytanie o to, kto w NATO ma jakie stanowisko w sprawie wypowiedzenia, zawieszenia tego traktatu, jest istotne - ocenił Paweł Jabłoński.
Rosja wypowiedziała traktat
Wiceminister Bartoszewski odparł, że na te pytania powinni odpowiedzieć przedstawiciele poprzedniego rządu biorący udział w negocjacjach na temat wspólnego stanowiska NATO.
Rosja wypowiedziała traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w ubiegłym roku. Wcześniej - już w 2007 roku - jednostronnie zawiesiła jego wdrażanie.
Postanowienia traktatu nie przewidują możliwości zawieszenia jego stosowania przez strony. Jako podstawę prawną do zawieszenia wybrano uregulowania Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów.
REKLAMA
PR24, IAR, DoS
REKLAMA