Protest rolników. Bezcłowy handel z Ukrainą. Jest decyzja komisji Parlamentu Europejskiego
Europosłowie z komisji handlu międzynarodowego poparli propozycję przedłużenia bezcłowego handlu Unii z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Odrzucone zostały poprawki polskich deputowanych, łagodzące zapisy umowy, które wychodziły naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników.
2024-03-07, 13:30
Poprawki złożyli europosłowie lewicy i Platformy Obywatelskiej przy wsparciu Prawa i Sprawiedliwości. Jednak decyzją większości deputowanych przyjęta została propozycja Komisji Europejskiej. 26 europosłów było za przedłużeniem umowy, 10 przeciwko.
Protest rolników. Sprzeciw Polski
Projekt Komisji został już poparty przez unijne kraje przy sprzeciwie Polski. Ostatnim etapem procedury zatwierdzającej przedłużenie umowy będzie głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Umowa, która zacznie obowiązywać od czerwca przez 12 miesięcy, i tak uwzględnia już pewne ograniczenia i jest lepsza dla polskich rolników, niż obecna. Mają bowiem obowiązywać limity w imporcie cukru, drobiu i jaj, a kontyngenty mają być ustalane na podstawie wwozu tych produktów z Ukrainy w ostatnich dwóch latach.
Polscy europosłowie chcieli, by pod uwagę brany był także 2021 rok, jeszcze przed wojną, bo to oznaczałoby wyższe ograniczenia w handlu, ale wniosek nie uzyskał poparcia. Ponadto do umowy został wpisany tak zwany hamulec bezpieczeństwa, który przewiduje, że wystarczy destabilizacja na rynku w jednym unijnym kraju, a nie - jak do tej pory - w całej Wspólnocie, by wprowadzane były ograniczenia w handlu z Ukrainą.
REKLAMA
Bezcłowy handel. Polskie poprawki nie przeszły
Eurodeputowany Marek Belka w rozmowie z Polskim Radiem żałował, że poprawki nie przeszły, ale mimo ich odrzucenia poparł przedłużenie umowy. - Ona idzie w dobrym kierunku generalnie rzecz biorąc, niewystarczająco walczyliśmy - mówił polityk.
- Te dwie nasze poprawki przepadły. Faktem jest, że oznaczałoby to lepszą ochronę naszego rynku. No nie udało się - skomentował Marek Belka.
Posłuchaj
Za przedłużeniem umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku była także europosłanka Danuta Huebner. Z kolei przeciwko zagłosowali deputowani Prawa i Sprawiedliwości - Dominik Tarczyński i Witold Waszczykowski.
- Jesteśmy przeciwni tego typu liberalizacji, natomiast głosowaliśmy za kilkoma poprawkami, bo jeśli umowa musi wejść w życie, musi być poprawiona, ale generalnie uważamy, że powinna to być nowa umowa - powiedział Polskiemu Radiu Witold Waszczykowski.
REKLAMA
iar/Beata Płomecka/as, dz
REKLAMA