Szwecja oficjalnie 32. członkiem NATO. Premier złożył dokumenty akcesyjne w Waszyngtonie

2024-03-07, 17:55

Szwecja oficjalnie 32. członkiem NATO. Premier złożył dokumenty akcesyjne w Waszyngtonie
Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem NATO. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com, Jeppe Gustafsson / Shutterstock.com

Szwecja stała się oficjalnie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdy szwedzki premier Ulf Kristersson złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne swego kraju do NATO. "W poniedziałek w Brukseli flaga Szwecji zostanie oficjalnie wciągnięta na maszt przed kwaterą główną Sojuszu" - poinformował sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

W czwartek Szwecja oficjalnie stała się 32. krajem NATO. Premier tego kraju Ulf Kristersson złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne, które zostały ratyfikowane we wszystkich państwach członkowskich.

Szwecja 32. członkiem NATO. Dokumenty zostały przekazane

- To prawdziwie historyczny dzień, Szwecja jest teraz członkiem NATO - powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson podczas uroczystości w Waszyngtonie. Zapewnił, że jego kraj będzie teraz działać wspólnie z sojusznikami na rzecz światowego bezpieczeństwa.

- To nie jest koniec czegoś, to jest początek czegoś nowego. Cieszę się, że wspólnie z sojusznikami z NATO będziemy podejmować działania, dzięki którym świat będzie bezpieczniejszy i bardziej wolny - powiedział Kristersson.

Z kolei amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział na konferencji prasowej, że NATO jest tarczą, która chroni przed agresją. - Razem tworzymy środowisko, w którym nasze narody są bezpieczne i mogą się w pełni rozwijać. Dzisiaj umocniliśmy tarcze przeciwko agresji, wprowadziliśmy więcej osób pod jej ochronę i teraz razem możemy skupić się na prawdziwej pracy dla naszych państw - podkreślił dyplomata.

Jens Stoltenberg: miejsce Szwecji jest w NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowali Szwecji wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. "To historyczne wydarzenie. Szwecja zajmuje należne jej miejsce przy stole sojuszników w NATO" - skomentował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w oświadczeniu. Podkreślił, że członkostwo Szwecji uczyni Sojusz silniejszym i bezpieczniejszym.

Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do NATO kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę porzucając tym samym długą tradycję neutralności. "Po ponad 200 latach Szwecja cieszy się obecnie ochroną w ramach artykułu 5" - napisał Jens Stoltenberg. Chodzi o zasadę dotyczącą kolektywnej obrony - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Sekretarz generalny dodał, że Szwecja wnosi do Sojuszu mocne zdolności sił zbrojnych i najwyższej klasy przemysł obronny. "Drzwi NATO pozostają otwarte i każdy naród ma prawo wybrać własną drogę" - zakończył oświadczenie Jens Stoltenberg.

Szefowa Komisji Europejskiej przypomniała natomiast na portalu X (d. Twitter) swoje niedawne wystąpienie w Parlamencie Europejskim, kiedy Szwecja była już na ostatniej prostej do NATO. Mówiła, że to historyczny krok dla tego kraju i wspólnego europejskiego bezpieczeństwa.

Posłuchaj

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowali Szwecji wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Rząd Szwecji wyraził zgodę na przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Wcześniej rząd Szwecji podjął decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. Była to ostatnia czynność, jaka musiała zostać dokonana przez szwedzkie władze, aby kraj mógł stać się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Formalnie zgodę na wejście do NATO podjął rząd na specjalnym posiedzeniu w Sztokholmie pod przewodnictwem wicepremier i minister energii Ebby Busch.

- Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie od sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - podkreśliła Busch na specjalnie zwołanej konferencji. - Teraz rozpoczyna się nowy rozdział w historii Królestwa Szwecji - dodała, odnosząc się do ponad 200-letniej tradycji neutralności państwa szwedzkiego.

Wraz z przekazaniem USA szwedzkich dokumentów akcesyjnych procedura przystąpienia Szwecji do NATO została zakończona. Terytorium Szwecji jest już objęte gwarancją artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o solidarnej obronie sojuszników.

Wieczorem premier Kristersson ma wystąpić z orędziem do narodu.

Posłuchaj

Kristersson: to nie jest koniec czegoś, to jest początek czegoś nowego. Cieszę się, że wspólnie z sojusznikami z NATO będziemy podejmować działania, dzięki którym świat będzie bezpieczniejszy i bardziej wolny (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Droga Szwecji do NATO

Szwecja złożyła wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku po historycznej zmianie postawy rządzącej wówczas krajem socjaldemokracji. Przyczyną była podobna decyzja Finlandii oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

Minister obrony Szwecji Pal Jonson przypomniał, że bez szwedzkiej akcesji członkostwo Finlandii nie było do końca pełne, jeśli chodzi o możliwości obronne.

Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych, przy 6 głosach przeciw.

Postawa opóźniania akcesji Szwecji, przyjęta przez węgierski rząd, od dawna spotyka się ze sprzeciwem opozycji. Oskarżali oni rządzących o niepotrzebne działania osłabiające NATO, a nawet działania sprzyjające rosyjskiemu prezydentowi.

Posłuchaj

Blinken: razem tworzymy środowisko, w którym nasze narody są bezpieczne i mogą się w pełni rozwijać. Dzisiaj umocniliśmy tarcze przeciwko agresji, wprowadziliśmy więcej osób pod jej ochronę i teraz razem możemy skupić się na prawdziwej pracy dla naszych państw (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Koniec neutralności

Najważniejszym aspektem nadchodzącej zmiany jest jednak to, że po ok. 200 latach Szwecja rezygnuje ze statusu państwa neutralnego. Jest to wydarzenie szczególne, przełomowe i równie precedensowe, co wcześniejsza rezygnacja z neutralności ze strony Finlandii.

W Europie pozostaje już tylko kilka państw formalnie deklarujących neutralność, przy czym ma ona różny charakter. Szwajcaria i Austria są krajami wieczyście neutralnymi - ich neutralność jest nie tylko deklarowana, ale międzynarodowo uznana. Ponadto - w obu przypadkach, choć w różnych epokach - narzucona.

Neutralność Szwajcarii sięga historycznie najdalej - do XVII wieku i zakończenia wojny 30-letniej, jednak jej międzynarodowe uznanie (czy wręcz jak w przypadku Helwetów wymuszenie) przynosi rok 1815 i kongres wiedeński. Austrii neutralność została narzucona w 1955 roku, po II wojnie światowej, jako wynik kompromisu między Zachodem a Związkiem Radzieckim. W przypadku obu tych państw pierwotnie narzucona i niekoniecznie chciana neutralność stopniowo stała się ich wizytówką i powodem do dumy.

Posłuchaj

Szwecja stała się oficjalnie 32. członkiem NATO. Szwedzki premier Ulf Kristersson złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne. Kristersson będzie specjalnym gościem Joe Bidena podczas orędzia o stanie państwa, które prezydent USA wygłosi w nocy w Kongresie. Z Waszyngtonu - Marek Wałkuski (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Blinken: to jest historyczny moment dla Szwecji, dla naszego Sojuszu i dla relacji transatlantyckich. Nasz sojusz NATO, nasz sojusz obronny jest silniejszy i liczniejszy niż kiedykolwiek (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Kristersson: posiadamy unikatowe zdolności, które wnosimy do NATO - na lądzie, w powietrzu i na morzu. Nasze wsparcie dla Ukrainy ma fundamentalny charakter. Ukraina walczy dzielnie o swoją wolność, ale także w obronie europejskiej wolności (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/as/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej