W Oslo rozpoczyna się Raw Air. Nietypowe zasady konkursów? Nie, to rewolucja

2024-03-08, 08:19

W Oslo rozpoczyna się Raw Air. Nietypowe zasady konkursów? Nie, to rewolucja
Aleksander Zniszczoł spisuje się ostatnio zdecydowanie najlepiej spośród polskich skoczków. Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

W piątek prologiem, czyli kwalifikacjami, w Oslo rozpoczyna się norweski cykl Raw Air, który zaliczany jest do Pucharu Świata w skokach narciarskich. W imprezie weźmie udział pięciu reprezentantów Polski: Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot.

  • Tegoroczna edycja Raw Air odbędzie się na skoczniach w Oslo, Trondheim oraz Vikersund i będzie miała rewolucyjny format
  • W ostatnich zawodach cyklu na skoczni mamuciej w Vikersund zawodnicy będą rywalizować w... trzech seriach

W porównaniu z zawodami w Lahti doszło do jednej zmiany w składzie Biało-Czerwonych. Do kadry wraca Dawid Kubacki, który po treningach w Eisenerz zastąpi Pawła Wąska.

Konkursy w Finlandii były udane dla Aleksandra Zniszczoła, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Gorzej spisali się pozostali podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera, którzy w obu konkursach indywidualnych nie wywalczyli ani jednego punktu.

Raw Air w nowej formule. Będzie ciekawiej?

Tegoroczna edycja Raw Air rozegrana zostanie na czterech skoczniach w trzech miejscowościach - w Oslo (HS134), Trondheim (HS105 i HS138) oraz Vikersund (HS240). W tym sezonie formuła turnieju uległa zmianie. Kwalifikacjami będą poprzedzone jedynie dwa konkursy w Oslo. Po niedzielnych zawodach zostanie wyłonionych 50 skoczków, którzy we wtorek i w środę wystartują w Trondheim, a w piątek przystąpią do prologu na mamuciej skoczni w Vikersund.

Pierwszym przystankiem turnieju będzie Holmenkollbakken w stolicy kraju. Zawody zostaną przeprowadzone w tradycyjnym formacie. W piątek rozegrany zostanie prolog, będący kwalifikacjami do sobotniego konkursu indywidualnego. W niedzielę na skoczków czekać będą kolejne trzy serie zaliczane do Raw Air - prolog oraz zawody indywidualne.

Po trzech dniach rywalizacji w Oslo zawodnicy znajdujący się na 51. miejscu lub niżej zakończą starty w tegorocznej edycji cyklu. Bez względu na wyniki zagwarantowany występ w zawodach w Trondheim ma jednak czołowa trójka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata: Austriak Stefan Kraft, Japończyk Ryoyu Kobayashi i Niemiec Andreas Wellinger. Tym samym zasady norweskiego cyklu nie wypaczą rywalizacji o Kryształową Kulę.

Do Trondheim Raw Air wraca po czteroletniej przerwie. Rywalizacja odbędzie się na zmodernizowanych skoczniach Granasen i będzie stanowiła próbę generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

Rewolucyjny format finału Raw Air

Pierwsze podejście - kwalifikacje - do mamuciego obiektu w Vikersund wyłoni 40 zawodników, którzy wezmą udział w pierwszym konkursie na Vikersundbakken.

Rewolucyjny będzie finałowy dzień zawodów. W niedzielę 17 marca odbędzie się trzyseryjny konkurs indywidualny lotów narciarskich, do którego dopuszczona zostanie czołowa "30" turnieju Raw Air. Awans do drugiej serii wywalczy 20 skoczków, zaś w rundzie finałowej wystąpi tylko "10" najlepszych po dwóch seriach.

Lista startowa trzeciej serii zostanie ustawiona według zaktualizowanej klasyfikacji Raw Air. Zatem zawody zamknie lider norweskiej imprezy po 15 z 16 serii, który niekoniecznie będzie jednocześnie liderem ostatniego konkursu.

Stoch wygrywał w Norwegii

Turniej Raw Air jest organizowany od sezonu 2016/17. Jego pierwszym triumfatorem był Stefan Kraft. Kamil Stoch wygrał w 2018 i 2020 roku, a Kraft ponownie zwyciężył w 2022 roku. W zeszłym sezonie najlepszy był Norweg Halvor Egner Granerud, który potem zdobył Kryształową Kulę.

Rekordzistą skoczni w Oslo jest Norweg Robert Johansson, który w 2019 roku poszybował na odległość 144 m. "Królem Holmenkollbakken" jest Adam Małysz, który wygrał pięć konkursów PŚ na tym obiekcie i siedem razy stawał na podium. Żyła w 2013 roku odniósł tu swoje pierwsze indywidualne zwycięstwo w Pucharze Świata.Do Norwegii poleci również kobieca reprezentacja Polski w składzie: Pola Bełtowska, Nicole Konderla i Anna Twardosz. Turniej pań będzie miał tradycyjną formułę. Wyjątkiem będą dwa finałowe konkursy lotów narciarskich w Vikersund, w którym wystąpi maksymalnie 20 zawodniczek - czołowa "15" klasyfikacji Pucharu Świata oraz najlepsze zawodniczki z TOP 15 Raw Air.

Program cyklu Raw Air:

piątek, 8 marca
17.00 - prolog (kwalifikacje) na dużej skoczni w Oslo
sobota, 9 marca
14.40 - konkurs na dużej skoczni w Oslo
niedziela, 10 marca
13.00 - prolog (kwalifikacje) na dużej skoczni w Oslo 14.20 - konkurs na dużej skoczni w Oslo
wtorek, 12 marca
16.00 - konkurs na normalnej skoczni w Trondheim
środa, 13 marca
16.00 - konkurs na dużej skoczni w Trondheim
piątek, 15 marca
16.30 - prolog na mamuciej skoczni w Vikersund
sobota, 16 marca
16.00 - konkurs na mamuciej skoczni w Vikersund
niedziela, 17 marca
15.30 - konkurs na mamuciej skoczni w Vikersund

Czytaj także:

PŚ w skokach 2023/2024

/empe, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej