Zakończyła się ceremonia rozdania Oscarów 2024. "Oppenheimer" najlepszym filmem

W Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles zakończyła się 96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najlepszym filmem został "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. Polska koprodukcja "Strefa interesów" otrzymała dwie statuetki.

2024-03-11, 03:40

Zakończyła się ceremonia rozdania Oscarów 2024. "Oppenheimer" najlepszym filmem
Aktor Cillian Murphy z Oscarem w kategorii "Najlepszy aktor" za rolę w filmie "Oppenheimer". Foto: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

>>> OSCARY 2024 - zobacz serwis specjalny <<<

Uroczystość prowadził - po raz czwarty - aktor i komik Jimmy Kimmel, który robił to już w latach 2017, 2018 i w roku ubiegłym. Na scenie w roli prezenterów pojawili się także między innymi Michelle Pfeiffer, Zendaya, Matthew McConaughey, Nicolas Cage i Al Pacino.

Siedem z 13 nominacji dla "Oppenheimera" i jego twórców zamieniło się w nagrody. Na 11 nominacji dla "Biednych istot" Oscary przyznano w czterech kategoriach. "Strefa interesów" - film w brytyjsko-amerykańsko-polskiej koprodukcji - otrzymał dwie statuetki, w tym jedną za najlepszy film międzynarodowy.

Pierwszy raz w historii Oscara w tym roku dostał film ukraiński. Obraz "20 dni w Mariupolu" otrzymał nagrodę za najlepszy długometrażowy film dokumentalny. Film w reżyserii Mstysława Czernowa pokazuje pierwsze trzy tygodnie w Mariupolu po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

REKLAMA

Oscary 2024. Statuetki za film animowany, scenariusz, charakteryzację, scenografię, kostiumy

Oscara za najlepszy długometrażowy film animowany dostał "Chłopiec i czapla". Wygrał z filmami: "Między nami żywiołami", "Nimona", "Pies i robot" i "Spider-Man: Poprzez multiwersum". Z kolei w kategorii najlepszy film animowany krótkometrażowy nagrodzono "War is Over! Inspired by the Music of John and Yoko". Jego konkurencją były: "List do świni", "Ninety-Five Senses", "Our Uniform" i "Pachyderme".

Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny dostał film "Anatomia upadku" autorstwa Justine Triet i Arthur Harari. Pokonał "Przesilenie zimowe" Davida Hemingsona, "Maestro" - Bradleya Coopera i Josha Singera, "Obsesję" - Samy Burch i Alexa Mechanika i "Poprzednie życie" - Celine Song. Najlepszym scenariuszem adaptowanym okazała się "Amerykańska fikcja" Corda Jeffersona. Rywalami były: "Barbie" - Grety Gerwig i Noah Baumbacha, "Oppenheimer" - Christophera Nolana, "Biedne istoty" - Tony'ego McNamary i "Strefa interesów" - Jonathana Glazera.

Oscara za najlepszą charakteryzację i fryzury otrzymał film "Biedne istoty". W tej kategorii rywalami były: "Golda", "Maestro", "Oppenheimer" i "Śnieżne bractwo". Film "Biedne istoty" dostał także nagrodę za najlepszą scenografię, pokonując "Barbie", "Czas krwawego księżyca", "Napoleona" i "Oppenheimera". Oscara za najlepsze kostiumy także dostał film "Biedne istoty". To trzecia statuetka dla tego obrazu. Konkurencją był ten sam zestaw, co w kategorii scenografia.

Nagrody dla aktorów. Oscar 2024 za role drugoplanowe

Da'Vine Joy Randolph otrzymała Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Zagrała w filmie "Przesilenie zimowe". Nominowane były także Emily Blunt za "Oppenheimera", America Ferrera za "Barbie", Jodie Foster za "Nyad" oraz Danielle Brooks za "Kolor purpury".

REKLAMA

Robert Downey Jr. otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Zagrał w filmie "Oppenheimer". Nominowani byli także Sterling K. Brown za "American Fiction", Ryan Gosling za "Barbie", Mark Ruffalo za "Biedne istoty" i Robert De Niro za "Czas krwawego księżyca".

Posłuchaj

Za nami 96. ceremonia rozdania Oscarów. Wieczór w Hollywood w Dolby Theather zdominowały dwa obrazy "Oppenheimer" (7 statuetek) oraz "Biedne Istoty" (4 wyróżnienia). Dwa Oscary otrzymała polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa Interesów", zgłoszona do rywalizacji przez Wielką Brytanię. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

"Prawie polski" Oscar. Najlepszy film międzynarodowy to "Strefa interesów"

Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego otrzymała "Strefa interesów". Film to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów - życiu komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony.

Posłuchaj

Oscar dla "Strefy interesów" za najlepszy film międzynarodowy jest nagrodą dla całej filmowej ekipy - powiedziała członkini Polskiej Akademii Filmowej Wiesława Starska (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Krytyk filmowy Magdalena Sendecka powiedziała, że Oscar dla "Strefy interesów" potwierdza, że jest to historia wciąż ważna i aktualna (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak "Ida" i "Zimna wojna". Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia do obrazu zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film został w całości zrealizowany w Polsce.

"Strefa interesów" zdobyła Grand Prix festiwalu w Cannes, trzy nagrody BAFTA i pięć nominacji do Oscara. Obraz otrzymał też nominacje za reżyserię, scenariusz adaptowany, dźwięk i w kategorii najlepszy film.

REKLAMA

"Strefa interesów" nawiązuje do powieści wojennej Martina Amisa z 2014 roku. W rolach głównych wystąpili Sandra Hueller i Christian Friedel. W kategorii najlepszy film międzynarodowy nominacje otrzymały także obrazy: "Ja, kapitan" - Matteo Garrone, Włochy, "Perfect Days" - Wim Wenders, Japonia, "Śnieżne bractwo" - J.A. Bayona, Hiszpania, i "Pokój nauczycielski" - Ilker Çatak, Niemcy.

Posłuchaj

Joanna Kuś wspominała także pierwsze spotkanie ekipy filmowej z reżyserem Jonathanem Glazerem (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

W Programie 1 Polskiego Radia o filmie opowiadała scenografka Joanna Kuś, która pracowała przy tworzeniu "Strefy interesów". Powiedziała, że film jest wizją natury człowieka (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Oscary 2024. Mniej popularne nagrody - montaż, efekty specjalne, dokumenty, zdjęcia

Oscara za najlepsze efekty specjalne otrzymał film "Godzilla Minus One". Nagrodę dostali Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi i Tatsuji Nojima. Nominowane były także: "Twórca", "Strażnicy Galaktyki Vol. 3", "Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One" oraz "Napoleon". Oscara za montaż otrzymał "Oppenheimer". Odebrała go Jennifer Lame. Inne tytuły, które miały szansę na statuetkę, to: Anatomia upadku", "Przesilenie zimowe", "Czas krwawego księżyca" i "Biedne istoty".

Oscara za najlepszy długometrażowy film dokumentalny dostał "20 dni w Mariupolu". Inne propozycje, to: "Bobi Wine. Prezydent z getta", "La memoria infinita/The Eternal Memory", "Cztery córki" i "To Kill a Tiger". Z kolei w kategorii najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy nagrodzono "Ostatni warsztat". Tu wygrać mogły: "The ABCs of Book Banning", "The Barber of Little Rock", "Island in Between" i "Nǎi Nai & Wài Pó".

Posłuchaj

Reżyser teatralny Piotr Ratajczak mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że dokument "20 dni w Mariupolu" jest wstrząsający, ponieważ pokazuje, jak ludzie oswajają się z wojną (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Oscara za najlepsze zdjęcia otrzymał "Oppenheimer". Nagrodę odebrał Hoyte Van Hoytema. Inne nominowane obrazy, to: "Hrabina", "Czas krwawego księżyca", "Maestro" i "Biedne istoty". Nagrodę w kategorii krótkometrażowy film aktorski otrzymała "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara". Film stworzyli Wes Anderson i Steven Rales. Nominowano także: "Później", "Invincible", "Ridder Lykke" i "Red, White and Blue".

REKLAMA

Kolejny Oscar dla filmu kręconego w Polsce. A kto dostał Oscary muzyczne?

Oscara za najlepszy dźwięk otrzymała "Strefa interesów". Nagrodę odebrali Johnnie Burn oraz Tarn Willers. Film to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. To druga statuetka dla filmu podczas tegorocznej gali. Kontrkandydatami do tej nagrody były: "Twórca", "Maestro", "Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One" i "Oppenheimer".

Posłuchaj

Producentka "Strefy interesów" Ewa Puszczyńska mówiła w radiowej Jedynce, że nagrodzony obraz, to dwa filmy, jeden który oglądamy, a drugi, którego słuchamy (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Joanna Kuś, scenografka, która pracowała przy tworzeniu "Strefy interesów", mówiła w Programie 1 Polskiego Radia, że dźwięk jest bardzo istotnym elementem tego filmu (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Oscara za najlepszą muzykę oryginalną otrzymał "Oppenheimer". O tę statuetkę rywalizowali: Laura Karpman za "American Fiction", John Williams za "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", Robbie Robertson za "Czas krwawego księżyca" oraz Jerskin Fendrix za "Biedne istoty".

Statuetkę w kategorii piosenka otrzymała piosenka "What Was I Made For?" z filmu "Barbie" w wykonaniu Billie Eilish. Szansę na nagrodę miały także: "The Fire Inside" z filmu "Flamin' Hot: Smak sukcesu" w wykonaniu Becky G, "I'm Just Ken" z "Barbie", w wykonaniu Ryana Goslinga, "It Never Went Away" z filmu "Jon Batiste: Amerykańska symfonia" w wykonaniu Jona Batiste oraz "Wahzhazhe (A Song For My People)" z "Czasu krwawego księżyca" - w wykonaniu Osage Tribal Singers.

Posłuchaj

Producentka "Strefy interesów" Ewa Puszczyńska mówiła w radiowej Jedynce, że warstwa dźwiękowa w nagrodzonym filmie - opowiadającym o czasach okupacji - stworzona została współcześnie (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Na początku realizacji projektu, trudno było przewidzieć warstwę dźwiękową, która miała być zastosowana w filmie - dodała Ewa Puszczyńska (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Najważniejsze Oscary. Najlepsi: aktor, aktorka, reżyser i film

Cillian Murphy otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Zagrał w filmie "Oppenheimer". Nominowali byli także Jeffrey Wright za "American Fiction", Bradley Cooper za "Maestro", Paul Giamatti za "Przesilenie zimowe" i Colman Domingo za "Rustin".

REKLAMA

Posłuchaj

Krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że "Oppenheimer" to film historyczny, który jednocześnie świetnie nadaje się na współczesne czasy (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Christopher Nolan otrzymał Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Wyreżyserował "Oppenheimera". Nominowali byli także Justine Triet za "Anatomię upadku", Yórgos Lánthimos za "Biedne istoty", Martin Scorsese za "Czas krwawego księżyca" i Jonathan Glazer za "Strefę interesów".

Posłuchaj

"Oppenheimer" otrzymał Oscara także za najlepszą reżyserię. Producent filmowy Leszek Bodzak powiedział, że Christopher Nolan dostał to wyróżnienie nie tylko za "Oppenheimera", ale też za wiele pomysłowych filmów z poprzednich lat (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Emma Stone otrzymała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Zagrała w filmie "Biedne istoty". Nominowane były także Sandra Hüller za "Anatomię upadku", Lily Gladstone za "Czas krwawego księżyca", Carey Mulligan za "Maestro" i Annette Bening za "Nyad".

Za najlepszy film uznany został "Oppenheimer". Obraz wyreżyserował Christopher Nolan. Wśród jego twórców są także Emma Thomas i Charles Roven. Film konkurował z dziewięcioma innymi tytułami: "Amerykańska fikcja" (Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson i Jermaine Johnson), "Anatomia upadku" (Marie-Ange Luciani i David Thion), "Barbie" (David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley i Robbie Brenner), "Przesilenie zimowe" (Mark Johnson), "Czas krwawego księżyca" (Dan Friedkin, Bradley Thomas, Martin Scorsese i Daniel Lupi), "Maestro" (Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning i Kristie Macosko Krieger), "Poprzednie życie" (David Hinojosa, Christine Vachon i Pamela Koffler), "Biedne istoty" (Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos i Emma Stone), "Strefa interesów" (James Wilson).

Posłuchaj

Oskar dla "Strefy interesów" - najlepszy film międzynarodowy jest lustrem i przestrogą dla świata - mówiła w radiowej Jedynce producentka "Strefy interesów" Ewa Puszczyńska (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

"Strefa interesów" to kino o wielkiej sile artystycznej opowiedziane przez bardzo wielu ludzi - powiedział krytyk filmowy i filmoznawca Miłosz Stelmach (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Oscary 2024. Kto dostał najwięcej nominacji?

W najważniejszej kategorii Oscarów 2024 nominowano 10 filmów: brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów", "Amerykańska fikcja", "Anatomia upadku", "Barbie", "Przesilenie zimowe", "Czas krwawego księżyca", "Maestro", "Oppenheimer", "Poprzednie życie" i "Biedne istoty".

REKLAMA

W tym roku najwięcej nominacji - 13 - otrzymał dramat biograficzny "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana, opowiadający o losach twórcy bomby atomowej Roberta Oppenheimera. Produkcja jest głównym faworytem do statuetki w najważniejszej kategorii najlepszy film.

11 nominacji zdobył film "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej. To adaptacja powieści szkockiego pisarza Alasdaira Graya o ewolucji młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca.

Film "Czas krwawego księżyca" o serii niewyjaśnionych zabójstw Indian z plemienia Osedżów w reżyserii Martina Scorsese otrzymał 10 nominacji. Osiem nominacji zdobyła "Barbie" Grety Gerwig, film o słynnej lalce, która w swoim idealnym, plastikowym świecie przechodzi kryzys.

Kobiety rządzą?

Po raz pierwszy w historii nagród w kategorii najlepszy film w jednym roku znalazły się trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety: "Anatomia upadku" Justine Triet, "Barbie" Grety Gerwig oraz "Poprzednie życie" Celine Song.

REKLAMA

Podczas gali na scenie Dolby Theatre zostanie wykonanych pięć oryginalnych piosenek nominowanych do Oscara. Na żywo wystąpią Jon Batiste, Becky G, Billie Eilish i Finneas O'Connell, a także Scott George w towarzystwie Osage Singers. Podczas gali wystąpi także Ryan Gosling i Mark Ronson, by wykonać nominowany do nagrody utwór "I'm Just Ken" z filmu "Barbie".

Oscary, ufundowane w 1927 roku, zostały po raz pierwszy wręczone w 1929 roku. Słynna statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.

Polskie Radio zaprasza do serwisu specjalnego przygotowanego na tę szczególną okazję.

>>> OSCARY 2024 - zobacz serwis specjalny <<<

REKLAMA

IAR/PR1/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej