Kopalnie w Kanadzie. KGHM Polska Miedź miał ambitne plany. Co dalej?

2024-03-11, 15:40

Kopalnie w Kanadzie. KGHM Polska Miedź miał ambitne plany. Co dalej?
KGHM może skorzystać na zmianie kanadyjskiego prawa.Foto: Shutterstock/ SARIN KUNTHONG

KGHM Polska Miedź miał ambitne plany dotyczące kopalni w Kanadzie. W ramach projektu Ajax na zachodzie kraju miał wydobywać srebro i złoto. Jednak przedsięwzięcie zostało zatrzymane przez negatywną decyzję kanadyjskich władz centralnych z powodu przewidywanych szkodliwych skutków dla środowiska.

Pomimo poniesionych nakładów finansowych w wysokości około 67 mln dolarów, firma nie zdołała rozpocząć prac. Mimo to, po latach pojawiła się nadzieja na wznowienie projektu.

Władze Kolumbii Brytyjskiej, gdzie znajduje się projekt Ajax, podjęły działania mające na celu uregulowanie przepisów dotyczących górnictwa. Zmiany te obejmują nowelizację ustawy o własności minerałów, która obecnie umożliwia nabywanie roszczeń dotyczących minerałów na terenach Indian bez ich zgody. Minister energii, kopalń i innowacji niskoemisyjnych, Josie Osborne, zaznacza, że zaangażowano się w pełną transformację systemu regulacji górnictwa w prowincji.

Władze Kolumbii Brytyjskiej dążą do zmiany procedur koncesyjnych i zasad współpracy firm górniczych z przedstawicielami First Nations, czyli indiańskimi plemionami na terenie prowincji. Chcą, aby przenoszenie własności potencjalnych złóż było możliwe tylko za zgodą rdzennych mieszkańców, co wynika z wcześniejszych konfliktów między Indianami z plemienia Gitxaała a firmami górniczymi.

Nowe regulacje

Pomysłodawcy zmian w przepisach uważają, że nowe regulacje będą korzystne zarówno dla Indian, jak i dla firm górniczych. Firmy będą musiały uzyskać zgodę lokalnej ludności, co może przyspieszyć inwestycje i ułatwić negocjacje. Wprowadzenie tych zmian może również skłonić firmy do bardziej transparentnego podejścia do współpracy.

Zmiany w przepisach w Kolumbii Brytyjskiej stwarzają nadzieję na odmrożenie ambitnych planów KGHM Polska Miedź dotyczących projektu Ajax. Nowy zarząd firmy może skorzystać z nowych okoliczności i ponownie zbadać możliwości inwestycji w kanadyjskiej prowincji.

Czytaj także:

PR24/IAR/WNP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej