Odezwa prezydenta Dudy do państw NATO. Jest reakcja Departamentu Stanu USA
Amerykański Departament Stanu odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy podniesienia przez NATO minimum wydatków obronnych krajów członkowskich do trzech procent PKB. Rzecznik amerykańskiej dyplomacji Matthew Miller powiedział, że pierwszym krokiem powinno być osiągniecie przez wszystkich członków Paktu progu dwóch procent. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
2024-03-11, 21:58
W komentarzu na łamach dziennika "The Washington Post" Andrzej Duda ostrzegł, że imperialistyczne ambicje Rosji pchają Moskwę w kierunku bezpośredniej konfrontacji z NATO. Wskakując na rosnące wydatki zbrojeniowe Rosji prezydent poinformował, że podczas wizyty w Białym Domu zaproponuje, by podnieść kwotę minimalnych wydatków na obronność krajów NATO z dwóch do trzech procent PKB.
Odezwa prezydenta do NATO. Odpowiedź Departamenu Stanu USA
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller zasugerował, że propozycja prezydenta Dudy jest przedwczesna. - Myślę, że pierwszym krokiem jest osiągnięcie przez każdy kraj progu dwóch procent. Zauważyliśmy poprawę w tym zakresie, bo obecnie prawie dwie trzecie członków NATO przekracza ten próg. Należy wykonać pierwszy krok, zanim zaczniemy rozmawiać o dodatkowych propozycjach - oświadczył Miller.
Według NATO w 2023 roku tylko trzy kraje członkowskie Paktu wydawały na obronność ponad trzy procent PKB - były to Polska, USA i Grecja.
REKLAMA
Posłuchaj
- Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków"
- Europa w obliczu zagrożeń. Radziejewski: musi ostatecznie wybudzić się z posthistorycznej drzemki
- Czy Putin może zaatakować NATO? Fried: nie teraz, ale jeśli miałby taką możliwość, zrobiłby to
IAR/Marek Wałkuski/łl
REKLAMA