Prezydent Duda na Kapitolu. Rozmowy o bezpieczeństwie i wojnie na Ukrainie
Przyszłość NATO, współpraca polsko-amerykańska i wojna w Ukrainie - na te tematy z liderami demokratów i republikanów w Kongresie rozmawiał prezydent Andrzej Duda. Wizyta na Kapitolu poprzedziła planowaną na wieczór czasu w Polsce rozmowę polskiego prezydenta i premiera z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu.
2024-03-12, 20:25
Rozmówcami prezydenta Dudy na Kapitolu byli liderzy senackiej większości i mniejszości Chuck Schumer i Mitch McConnell, a także spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson oraz lider mniejszości Hakeem Jeffries. To kluczowi politycy reprezentujący demokratów i republikanów.
USA. Prezydent Duda na Kapitolu. Rozmowy o bezpieczeństwie
- Będziemy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, aktualnej sytuacji w naszej części Europy, przyszłych planach, jeśli chodzi o budowę sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, a przede wszystkim sojuszu polsko-amerykańskiego - tak rozmowy w Kongresie zapowiadał prezydent Andrzej Duda.
Tymczasem w Izbie Reprezentantów utknęła ustawa przewidująca między innymi pomoc dla Ukrainy. Pakiet, powiązany także z kwestią ochrony południowej granicy USA, jest wstrzymywany przez republikanów, mających większość w Izbie. Spotyka się to z krytyką nie tylko demokratów i prezydenta Bidena.
O poddanie pod głosowanie ustawy gwarantującej Ukrainie wielomiliardową pomoc od wielu tygodni do spikera Izby Reprezentantów apelują także europejscy przywódcy.
REKLAMA
Posłuchaj
"Nie możemy pozwolić na zwycięstwo Rosji"
Andrzej Duda mówił w Waszyngtonie, że w interesie USA jest to, by Rosja nie zwyciężyła na Ukrainie. Po spotkaniu z marszałkami obu izb Kongresu oraz liderami Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej prezydent poinformował że przekonywał ich do zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy.
- Wsparcie finansowe dla Ukrainy jest tanie, jeżeli ktoś weźmie pod uwagę to, jakie muszą być inne formy wsparcia, gdyby doszło do wojny i do ataku na państwa NATO. Wtedy to amerykański żołnierz będzie musiał stanąć do walki zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z artykułu 5. Dzisiaj to są tylko pieniądze, warto je wydać po to, by utrzymać pokój i bezpieczeństwo - zaznaczył.
Prezydent też pytany był o reakcję na te słowa spikera Izby Reprezentantów, republikanina Mike'a Johnsona. - To była rozmowa, która odbyła się w bardzo rzeczowej, ale jednocześnie bardzo życzliwej atmosferze, za co ogromnie dziękuję, pan przewodniczący powiedział, że znakomicie rozumie przedstawioną argumentację i zna sytuację - odpowiedział prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że wsparcie Ukrainy, przede wszystkim militarne, jest kluczowe nie tylko dla tego kraju, ale również dla całej Europy. Podkreślił, że Ukraina powinna dysponować nowoczesną technologią walki i obrony. Prezydent zaznaczył, że dla bezpieczeństwa naszej części świata "nie wolno pozwolić na to, by Putin zwyciężył, by Rosja zwyciężyła na Ukrainie".
REKLAMA
Posłuchaj
Podniesienie wydatków na obronność w NATO
Andrzej Duda powiedział również po rozmowach z przedstawicielami Kongresu USA, że amerykańscy parlamentarzyści pozytywnie przyjęli propozycję podniesienia minimalnych wydatków na obronność w NATO do 3 procent PKB.
Prezydent Duda podkreślił, że Polska powinna wykazać się solidarnością wobec sojuszników. - Z jednej strony wszyscy wiedzą że Stany Zjednoczone mają najpotężniejszą armię i że Stany Zjednoczone są tym gwarantem bezpieczeństwa - powiedział polski prezydent.
Dodał jednak, że "z drugiej strony my jako członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego traktujemy swoją obecność i kwestie bezpieczeństwa odpowiedzialnie". - Jesteśmy gotowi ponosić ciężary wynikające z aktualnej sytuacji - podkreślił prezydent.
- Czym innym było pytanie o bezpieczeństwo w 2014 roku, kiedy podejmowano decyzje o 2 procentach [PKP na obronność], a co innego jest dzisiaj po 10 latach, kiedy widzimy pełnoskalową rosyjską agresję na Ukrainę - zwrócił uwagę Andrzej Duda.
REKLAMA
Posłuchaj
- Rozmowa prezydenta Dudy i premiera Tuska z Joe Bidenem. Plan spotkania w Białym Domu
- Żołnierze USA w Polsce. Będzie ich więcej? Wiceszef MON: prowadzimy rozmowy
- Infrastruktura NATO i USA w Polsce. Camp Kościuszko, brygada pancerna, grupa bojowa
IAR/Karol Darmoros/nt/wmkor
REKLAMA