Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Jak zostać wolontariuszem?

2024-03-13, 22:44

Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Jak zostać wolontariuszem?
W tym roku wielkie międzynarodowe liczenie bocianów. Foto: ArtMediaFactory/ Shutterstock

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu poszukuje wolontariuszy przed 8. Międzynarodowym Spisem Bociana Białego w Polsce. Spis jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy liczenia tych ptaków, które odbywa się co dziesięć lat. O tym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Policzymy bociany. Każdy z nas może pomóc i wziąć udział w ogólnopolskim liczeniu bocianów białych. Naukowcy i ornitolodzy potrzebują do pomocy 2,5 tysiąca wolontariuszy. Takie liczenie odbywa się co 10 lat, a spis obejmuje możliwie wszystkie gniazda bociana białego, na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa i Afryka Północna).

Spis odbywa się między 10 a 31 lipca. Zebrane dane pomogą lepiej chronić ten gatunek. Z ostatniego spisu wynika, że bocianów w naszym kraju ubywało, choć na świecie jest ich coraz więcej.

Wszelkie informacje dotyczące organizacji i przeprowadzenia spisu bocianów można znaleźć pod adresem bocianiegniazda.up.poznan.pl. Na tej stronie można zarejestrować się jako obserwator, a następnie wybrać gminę, w której chciałoby się odbyć wolontariat.

Gminy, w których bocianów jest zwykle najwięcej, potrzebują więcej osób do przeprowadzenia spisu. Pomocy w liczeniu ptaków najbardziej potrzeba w województwach zachodniopomorskim, mazowieckim oraz podlaskim.

REKLAMA

W audycji także Ekoserwis - przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata ekologii.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Marcin Tobółka o międzynarodowym liczeniu bocianów ("Zmiana klimatu" / PR24( 22:25
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: dr Marcin Tobółka (Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Przewodniczący Grupy Badawczej Bociana Białego)
Data emisji: 13.03.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej