Energetyka atomowa w Polsce. Wiech: trwają zakulisowe negocjacje, trzeba ugrać jak najwięcej
- Trwają zakulisowe negocjacje, które mają pokazać, kto co jest gotowy zrobić dla polskiego projektu jądrowego, w zakresie swojego potencjalnego zaangażowania w to przedsięwzięcie. Mówimy tu o współpracy na całe dekady. Bo taką perspektywę trzeba brać pod uwagę, jeśli chodzi o atom w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.
2024-03-14, 14:50
Budową elektrowni jądrowych w Polsce są zainteresowani nie tylko Amerykanie, ale także Francuzi, Koreańczycy i Japończycy.
- Rząd w Warszawie toczy grę negocjacyjną - zarówno ze stroną amerykańską, jeżeli chodzi o pierwszą budowaną w Polsce elektrownię jądrową - jak i z innymi oferentami i Amerykanami w kwestii kolejnych lokalizacji. Bo rządowy projekt energetyki jądrowej, który realizujemy, ma dotyczyć od dwóch do trzech lokalizacji. Na razie mamy "zaklepaną" pierwszą lokalizację, którą objęli Amerykanie - podkreślił Jakub Wiech.
Elektrownie jądrowe w Polsce. "Gra toczy się o kolejne lokalizacje"
Jak zaznaczył, "gra teraz toczy się o kolejne lokalizacje, ale także o model finansowy tej pierwszej". - Bo Amerykanie - z tego, co wiem - są w toku rozmów ze stroną polską, jeżeli chodzi o swoje zaangażowanie kapitałowe dotyczące pierwszej elektrowni jądrowej. Strona polska chciałaby oczywiście jak największego zaangażowania. I mówimy tu nie tyle o bezpośrednim finansowaniu tej jednostki, co o pewnej odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia - powiedział ekspert.
- Elektrownia jądrowa, którą odwiedził w USA prezydent Andrzej Duda, to właśnie przykład elektrowni budowanej z pewnymi opóźnieniami. W Unii Europejskiej trudno wskazać elektrownię, która zostałaby ukończona zgodnie z terminem. To - moim zdaniem - jest pokłosie bardzo rozbudowanej biurokracji i formalizmu w Europie, jeśli chodzi o projekty jądrowe - wyjaśniał gość PR24.
REKLAMA
Dodał również, że "mamy do czynienia z przedsięwzięciem, które nosi na sobie istotne ryzyko opóźnień, i prawdopodobnie te opóźnienia już są". - Niemniej teraz trzeba ustalić pewne rygory odpowiedzialności finansowej za te opóźnienia. Bo chodzi tu o wykładanie pieniędzy na projekt, który przynosi zyski później, niż oczekiwano. To jest przedmiotem rozmów ze stroną amerykańską. Trzeba to powiązać z naszymi możliwościami negocjacyjnymi w postaci pozostałych lokalizacji, gdzie Amerykanie mogą wejść, ale nie muszą. Bo kolejnymi lokalizacjami zainteresowani są także na przykład Francuzi czy Koreańczycy - podsumował Jakub Wiech.
- Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. To dobra lokata kapitału dla Amerykanów
- Rolls-Royce chce budować małe reaktory w Polsce. Podpisano list intencyjny
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Jakub Wiech (energetyka24.com)
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 13.06
bartos/wmkor
REKLAMA
REKLAMA