Tragedia w Gazie. Izraelskie wojsko ostrzelało ludzi czekających na pomoc

Izraelskie wojska ostrzelały cywilów z miasta Gaza, którzy ruszyli po odbiór pomocy humanitarnej. Sześć osób miało zginąć, a kilkadziesiąt jest rannych. O tragedii w Strefie Gazy poinformował w czwartek tamtejszy resort zdrowia, kontrolowany przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.

2024-03-14, 16:27

Tragedia w Gazie. Izraelskie wojsko ostrzelało ludzi czekających na pomoc
Izraelskie wojska ostrzelały cywilów z miasta Gaza, którzy ruszyli po odbiór pomocy humanitarnej, dostarczanej drogą powietrzną . Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Ministerstwo zdrowia oznajmiło, że do tragedii doszło w środę w godzinach wieczornych. Portal Times of Israel powiadomił, że izraelskie władze i siły zbrojne nie odniosły się jeszcze do komunikatów strony palestyńskiej.

Seria izraelskich ataków na cywilów

29 lutego w podobnych okolicznościach w Strefie Gazy zginęło prawdopodobnie ponad 100 osób. Armia Izraela przeprowadziła w tej sprawie śledztwo, a następnie oświadczyła, że przyczyną zdarzenia był szturm 12 tys. Palestyńczyków na konwój dostarczający pomoc humanitarną. Wielu lokalnych mieszkańców zostało stratowanych lub przejechanych przez samochody. Inni ponieśli śmierć w wyniku izraelskiego ostrzału, ponieważ żołnierze poczuli się zagrożeni przez tłum nacierający na pojazdy wojskowe, eskortujące misję wsparcia. Palestyńskie ministerstwo zdrowia informowało wówczas o "masakrze", skutkującej 115 osobami zabitymi i ponad 760 rannymi.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.

"Humanitarne wyspy"

Tymczasem Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały w środę, że planują utworzyć "humanitarne wyspy" dla znacznej części z 1,4 miliona wysiedlonych Palestyńczyków, przebywających w Rafah na południu Strefy Gazy i zagrożonych izraelskim atakiem.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej