To może być pierwsza konfiskata auta za jazdę po pijanemu. Kierowca miał ponad dwa promile
Pijanego kierowcę, którego czyn będzie rozpatrywany zgodnie z zaostrzonymi przepisami o konfiskacie samochodu za prowadzenie po pijanemu, zatrzymali dziś około wpół do drugiej w nocy policjanci z Ustronia w województwie śląskim. Od północy prawo dopuszcza konfiskatę pojazdu za jazdę na podwójnym gazie.
2024-03-14, 20:18
To pierwszy taki przypadek w województwie śląskim, a niewykluczone, że także w kraju. Kierowca miał jechać ulicą Katowicką w sposób wskazujący na użycie alkoholu. - Kierowca został od razu zatrzymany - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Pawlik z cieszyńskiej policji.
- 22-latek został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wykazało, że stężenie tego alkoholu sięga ponad dwóch promili. Zgodnie z nowymi przepisami, policjanci zatrzymali nie tylko mężczyznę i jego prawo jazdy, ale również samochód - powiedział mundurowy.
Jak dodał, pijany kierowca musi się teraz liczyć także z wysoką grzywną oraz karą do 2 lat więzienia.
Wielkopolska. Z trzema promilami jechał po ulicach Krotoszyna. Stracił volvo
Także policja w Krotoszynie wszczęła procedurę konfiskaty samochodu kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu – powiedziała oficer prasowy krotoszyńskiej policji st. asp. Paulina Potarzycka.
REKLAMA
Do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy doszło w czwartek w wielkopolskim Krotoszynie. Na jednej z ulic policjant zauważył kierowcę osobowego volvo, którego tor jazdy wskazywał, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu. - W wyniku podjętej kontroli okazało się, że 45-letni kierowca, mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego, ma ponad trzy promile alkoholu w organizmie – powiedziała mundurowa.
Jak dodała, jego volvo zabezpieczono na parkingu strzeżonym
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu. Przepisy o konfiskacie pojazdu weszły w życie
W czwartek weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepisy umożliwiają stosowanie przepadku auta także wtedy, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi.
Do przepisów ustawy nadal nie ma jednak aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. Resort sprawiedliwości już zapowiedział, że zapisy dotyczące przepadku pojazdów zostaną złagodzone.
REKLAMA
Czytaj także:
- Policjanci zatrzymali 30-letniego kierowcę. "Uciekał przed pościgiem, a potem zaatakował funkcjonariuszy"
- Jazda bez uprawnień. Jakie możemy ponieść konsekwencje?
- Po pijanemu spowodował wypadek i uciekł. Prokurator krajowy chce wyższej kary dla sędziego
[ZOBACZ TAKŻE] Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA