Spada liczba osób zaszczepionych w Polsce. Nie pomogły darmowe szczepionki

2024-03-18, 05:51

Spada liczba osób zaszczepionych w Polsce.  Nie pomogły darmowe szczepionki
W bieżącym sezonie infekcyjnym w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się pięć i pół procent populacji. Foto: Shutterstock/Fotokon

W bieżącym sezonie infekcyjnym w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się pięć i pół procent populacji. To o dwa punkty procentowe mniej niż w ubiegłych sezonach. Liczba szczepień przeciwko grypie wykonywanych w aptekach spadła ze 127 tysięcy w poprzednim sezonie do 36 tysięcy - w obecnym sezonie infekcyjnym.

Najwięcej, ponad 20 procent zaszczepionych, to seniorzy powyżej 65. roku życia. Dzieci do czwartego roku życia zostało zaszczepionych niecałe pięć procent, zaś od piątego do 14. roku życia - niecałe trzy procent.

Szczepienia w Polsce i darmowe szczepionki

Najmniej, bo niecałe dwa procent, zaszczepiło się osób od 14. do 64. roku życia. Rekomendowany przez WHO poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 procent.

Bezpłatne szczepionki przysługują wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży i osobom powyżej 65. roku życia. Dorośli pomiędzy 18. a 64. rokiem życia ponoszą tylko połowę kosztu szczepionki.

Leki refundowane

Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła ostatnio na konferencji prasowej o największym rozszerzeniu list refundacyjnych od 2012 roku. Znalazły się na niej 33 nowe terapie. Siedem z nich dotyczy leczenia chorób onkologicznych, 26 - chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich.

Nowe programy lekowe dotyczą między innymi terapii w zakresie ginekologii, onkologii, kardiologii oraz chorób rzadkich.

Minister przedstawiła także dwie tak zwane listy polskich leków. Pierwsza z nich - jak mówiła - dotyczy leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

- Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie - poinformowała Izabela Leszczyna.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej