Poseł Polski 2050: protesty rolników są w dużej mierze inspirowane przez polityków PiS
2024-03-19, 18:45
- Za obecną sytuację w rolnictwie odpowiedzialni są politycy PiS i Suwerennej Polski. Tymczasem oni przerzucają odpowiedzialność na rząd koalicji 15 października. Wykorzystują sytuację do bieżących celów politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Sławomir Ćwik.
Na środę rolnicy zapowiadają kolejną falę protestów. Utrudnień można spodziewać się zarówno przy wjazdach do miast, jak i na trasach szybkiego ruchu. Dotychczas manifestacje i blokady zgłoszono w ponad 430 miejscach. Rolnicy protestują między innymi przeciwko niektórym regulacjom europejskiego Zielonego Ładu.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rolnicy dbają o swoje interesy i dochody. - Częściowo musimy uznać ich postulaty za słuszne. Jeśli są zobowiązywani do spełniania bardzo wysokich standardów, a jednocześnie na rynek dopuszcza się produkty, które nie spełniają wymagań, z którymi nie da się konkurować, to pojawia się problem i rolnicy nie mogę sprzedać swojej produkcji z możliwością odzyskania nakładów oraz zysku. Wtedy pojawia się frustracja. Musimy też brać pod uwagę ceny na rynkach światowych, które zostały zdestabilizowane przez Rosję. Rolnicy mają słuszne postulaty, ale powinni też wziąć pod uwagę, że obecny rząd nie zawinił tej sytuacji. Dostrzega ich postulaty i problemy, stara się zrobić to, co jest możliwe - powiedział Sławomir Ćwik.
Protesty rolników. "W dużej mierze inspirowane przez polityków PiS"
Dodał, że istnieją środowiska, które przyłączyły się do protestu. - Chyba każdy widzi, że protesty rolnicze są w dużej mierze inspirowane przez polityków PiS i Suwerennej Polski. Ci politycy są odpowiedzialni za obecną sytuację. Tymczasem przerzucają odpowiedzialność na rząd koalicji 15 października. Wykorzystują sytuację do bieżących celów politycznych. Obawiam się też tego, że protest tak naprawdę skierowany przeciwko całości społeczeństwa, może spowodować, że ludzie odwrócą się od rolników. Nie będzie aprobaty dla ich postulatów, mogą osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego - tłumaczył poseł Polski 2050.
Posłuchaj
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
REKLAMA
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Sławomir Ćwik
Data emisji: 19.03.2024
Godzina emisji: 16.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA