Bezcłowy handel Unii z Ukrainą. Europosłowie chcą korekt w planie KE. Nocne negocjacje

Przed 22.00 w Brukseli rozpoczęły się negocjacje w sprawie zmian w umowie o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą. Ma być ona przedłużona do czerwca przyszłego roku, ale Parlament Europejski - zanim da zgodę - chce korekt, które jeszcze bardziej ograniczą import z Ukrainy.

2024-03-19, 23:28

Bezcłowy handel Unii z Ukrainą. Europosłowie chcą korekt w planie KE. Nocne negocjacje
Parlament Europejski chce wpisania zboża i miodu na listę produktów ograniczonego importu. Foto: A_Lesik/ Shutterstock

W ubiegłym tygodniu Europarlament przyjął poprawki polskiego deputowanego Andrzeja Halickiego w tej sprawie. Konsekwencją była konieczność wznowienia negocjacji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, unijnych krajów i Komisji Europejskiej w sprawie ostatecznego kształtu umowy.

Bezcłowy handel Unii z Ukrainą. Miód i zboże kością niezgody unijnych instytucji

Dla europosłów kluczowe są dwa postulaty. Po pierwsze rozszerzenie listy produktów objętych ograniczeniami. Do proponowanych przez Komisję jaj, drobiu i cukru Parlament Europejski chce dopisać miód i zboże. Deputowani chcą też, by dozwolone kontyngenty wyliczać nie na podstawie ostatnich dwóch lat - co zaproponowała Komisja, ale trzech. To oznaczałoby, że ograniczenia w imporcie byłyby większe, bo w 2021 roku, jeszcze przed wojną, wwóz produktów z Ukrainy nie był taki wysoki.

Unijne kraje w ubiegłym tygodniu nie chciały się zgodzić na postulaty Parlamentu Europejskiego. Z kolei Europarlament zaczął wysyłać sygnały, że jeśli stolice nie ustąpią, przedłużenia umowy nie będzie.

Zaczęły pojawiać się różne propozycje kompromisowych rozwiązań. Jedna mówiła, by dopisać tylko zboże, jeszcze inna, by zamiast brać pod uwagę cały 2021 rok przy ustalaniu kontyngentów, jak chce Europarlament, uwzględnić połowę roku.

REKLAMA

Nowe zasady unijnego handlu z Ukrainą. Coraz mniej czasu na decyzję

Jeśli nie będzie porozumienia podczas tej rundy negocjacyjnej, kolejna ma się odbyć na początku przyszłego miesiąca. By umowa, która wygasa 5 czerwca, została przedłużona o kolejny rok, Parlament Europejski musi ją zatwierdzić do końca kwietnia - wtedy jest ostatnia sesja tej kadencji przed czerwcowymi wyborami.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PSL-Trzeciej Drogi Adam Orliński gościem Polskiego Radia 24:

IAR/ mbl

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej