Wicepremier Kosiniak-Kamysz: szef MSWiA stanie na czele obrony cywilnej
Obroną cywilną będzie kierował szef MSWiA Marcin Kierwiński - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefowie resortów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji przedstawili założenia do ustawy o ochronie ludności.
2024-03-22, 14:03
Minister obrony narodowej poinformował, że na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński.
Wcześniej, jak przypomniał, kierował nią szef Państwowej Straży Pożarnej. Kosiniak-Kamysz zapowiedział też rozwijanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Obrona cywilna. Wicepremier: to jeden z najważniejszych aktów prawnych w tej kadencji
Na piątkowej konferencji prasowej minister obrony narodowej oraz szef MSWiA przedstawili założenia projektu ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności. Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że przyjęta w minionej kadencji ustawa o obronie ojczyzny wygasiła ustawę o obronie cywilnej i ochronie ludności.
- Dla naszego rządu jedną z najważniejszych spraw jest nakreślenie nowych zasad funkcjonowania obrony cywilnej i ochrony ludności - powiedział szef MON, zwracając uwagę, że obrona ojczyzny to nie tylko silna armia i siła w sojuszach, ale zaangażowanie całego społeczeństwa.
REKLAMA
Wicepremier poinformował, że niebawem projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych; obecnie jest analizowany z samorządowcami, którzy - jak podkreślił - będą odgrywać kluczową rolę w obronie cywilnej i ochronie ludności.
W jego ocenie ten projekt ustawy będzie jednym z najważniejszych aktów prawnych, który zostanie przyjęty w tej kadencji Sejmu.
Cele obrony cywilnej
Minister Kierwiński podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ujawnił szczegóły dotyczące regulacji o obronie cywilnej. - Podzieliliśmy założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na 6 sztandarowych filarów.
Pierwsza kwestia to system ostrzegania, alarmowania i przewidywania sytuacji niebezpiecznych. Wszelkie instytucje państwa posiadające zdolność docierania do pojedynczego człowieka muszą być w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu - w sposób szybki tak, aby każdy wiedział, że zagrożenie się zbliża i co ma w takiej sytuacji zrobić. Tu będą wyspecjalizowane systemy, których integratorem będzie KGPSP - powiedział szef MSWiA.
REKLAMA
W sytuacji krytycznej każdy ma otrzymać precyzyjną informację, co się dzieje i co w tej sytuacji należy zrobić. Tak, by czas reakcji każdego z nas był jak najszybszy. Systemy będą zintegrowane na każdym poziomie władzy samorządowej. Będzie w to zaangażowane także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Posłuchaj
- Schrony w Polsce. Konserwator zabytków: w Warszawie wiele z nich zostało zamienionych na piwnice
- Schrony w Polsce. Szef kieleckiej NIK: nie chcemy stwarzać iluzji, że wszystko jest dobrze
- Obrona cywilna i schrony dla ludności. Wicepremier: potrzebne jest budowanie miejsc schronienia
[WIDEO] Szef MSWiA Marcin Kierwiński gościem Programu 1 Polskiego Radia
IAR/PAP/kg
REKLAMA