Godzina dla Ziemi. W Warszawie wyłączono oświetlenie Pałacu Kultury i Nauki

Rozpoczęła się doroczna akcja Godzina dla Ziemi. W miastach na całym świecie o godz. 20.30 lokalnego czasu wyłączane jest oświetlenie najbardziej znanych budowli. Do akcji mogą przystąpić też szeregowi obywatele wyłączając światła i urządzenia elektroniczne w mieszkaniach. Ten symboliczny gest ma pokazać troskę o stan planety i przyrody.

2024-03-23, 21:15

Godzina dla Ziemi. W Warszawie wyłączono oświetlenie Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Foto: Shutterstock/marcinluniewski

W tym roku Godzina dla Ziemi jest poświęcona rzekom. Organizacja ekologiczna WWF Polska alarmuje, że prawie 99 procent polskich rzek jest w złym stanie jeśli chodzi o czystość.

Godzina dla Ziemi. "Bo woda była za słona" 

- Hasło "Bo woda była za słona" nieprzypadkowo nawiązuje do antyprzemocowej kampanii - powiedziała Alicja Pawelec z organizacji. - Chcemy zwrócić uwagę na problem przemocy, który spotyka rzeki z ręki człowieka. Przykładem, który wszyscy doskonale pamiętamy, jest katastrofa, która wydarzyła się na Odrze. W zbyt słonej wodzie złota alga miała idealne warunki, by się rozwijać i zabijać, w sumie 215 milionów organizmów. Stąd jedną z bohaterek kampanii jest Odra Algami Umęczona - w tej roli Majka Jeżowska - dodała ekolożka.

W kampanię włączyli się także Iga "Ofelia" Krefft jako Kłodnica Za Życia Uwięziona, Ula Dębska jako Wisła Lamentująca, Michał "Rozkoszny" Korkosz - Prądnik Systemem Udręczony i Michał Piróg jako Bug Cierpiący. Akcja zgaszenia świateł na godzinę odbędzie się po raz osiemnasty.

Alicja Pawelec podkreśliła, że obecnie o rzekach decyduje ministerstwo infrastruktury, które - w jej opinii - nie zajmuje się ochroną środowiska, tylko realizacją inwestycji.

REKLAMA

Apel WWF Polska do rządu

Według WWF Polska rzeki jako strategiczny zasób państwa powinny znaleźć się w gestii resortu klimatu i środowiska. Dlatego organizacja apeluje do rządu o przeprowadzenie reformy zarządzania wodami. Petycję w tej sprawie można znaleźć na stronie WWF Polska.

Akcja Godzina dla Ziemi

Akcję Godzina dla Ziemi po raz pierwszy zorganizowano w Sydney w 2007 roku. Uczestniczyły w niej wówczas ponad dwa miliony dwieście tysięcy osób. W kolejne obchody zaangażowało się już 370 miast z 35 krajów, w tym Warszawa i Poznań. Z każdym kolejnym rokiem akcja rozrastała się, dołączały do niej kolejne państwa i instytucje. W 2017 roku brało w niej udział już 80 polskich miast.

Polska przystąpi do akcji po raz siedemnasty. W Warszawie zostaną wyłączone oświetlenia Pałacu Kultury i Nauki, murów obronnych Starego Miasta i Muzeum POLIN.

Posłuchaj

Alicja Pawelec: chcemy zwrócić uwagę na problem przemocy, który spotyka rzeki z ręki człowieka (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej