Prezes PiS broni Glapińskiego. "Jest bardzo dobrym szefem NBP"
- Konsekwencją uderzenia w prezesa NBP Adama Glapińskiego, który jest bardzo dobrym szefem banku narodowego, będzie obniżenie wiarygodności Polski, osłabienie waluty oraz niechęć zagranicznych firm do inwestowania w Polsce - ocenił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
2024-03-23, 17:36
Podczas sobotniej konwencji samorządowej w Radzyniu Podlaskim prezes PiS odniósł się do zapowiedzi złożenia wniosku o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
- To jest naprawdę bardzo dobry szef banku narodowego. Jeżeli dzisiaj chce się go zrzucić z tego stanowiska, to nawet Leszek Balcerowicz pyta: za co - powiedział lider PiS.
"Próba usunięcia szefa NBP budzi niepokój"
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, próba usunięcia szefa NBP budzi niepokój nawet wśród tych części instytucji i elit politycznych na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, które popierają rząd Donalda Tuska.
- To jest uderzenie w coś, co jest święte, jeżeli chodzi o mechanizm gospodarczy demokratycznych państw, które mają gospodarkę rynkową - ocenił.
REKLAMA
Jak mówił, w Europie nie było dotąd podobnego przypadku. - Może w Stanach Zjednoczonych jest troszeczkę luźniej, ale to jest inny model gospodarczy. W Europie to jest zasada przestrzegana bezwzględnie: bank narodowy, a zatem jego prezes, musi być niezależny - stwierdził.
- W tej chwili w tę niezależność bardzo mocno się uderza. I po tym uderzeniu ta niezależność już przez lata kolejne, nawet dziesięciolecia, będzie podważana, będzie kwestionowana. Będziemy ponosić tego różne, negatywne konsekwencje - ocenił.
Konsekwencje "uderzenia" w Adama Glapińskiego
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, konsekwencją "uderzenia" w szefa NBP będzie obniżenie wiarygodności Polski, osłabienie waluty oraz niechęć zagranicznych firm do inwestowania w Polsce.
Według prezesa PiS, próba usunięcia Adama Glapińskiego ze stanowiska szefa NBP ma jasny cel. - Wiem, dlaczego to robią. Robią to po to, żeby wprowadzić (do Polski) euro. Wprowadzić, skądinąd, łamiąc konstytucję, bo w polskiej konstytucji jest napisane czarno na białym, że polską walutą jest złotówka. Bez zmiany konstytucji (...) tego zrobić nie można. Ale oni już wymyślili, że można - powiedział Kaczyński.
REKLAMA
Prezes PiS podnosił, że wprowadzenie euro oznaczać będzie gwałtowny wzrost cen. Złotówka, jak zaznaczył, umożliwia regulowanie sytuacji w polskiej gospodarce, co jest "elementem naszej suwerenności". - To oznacza, że nasza odporność na różnego rodzaju wstrząsy gospodarcze w Europie, czy nawet w świecie, jest dzięki temu znacznie większa - powiedział lider PiS.
W opublikowanej w piątek rozmowie z agencją Bloomberga poseł PO Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, koordynator wniosku ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, poinformował, że wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zostanie złożony w Sejmie we wtorek, 26 marca br.
Posłuchaj
- Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Wniosek trafi do Sejmu. Jest termin
- Prezes NBP stanie przed Trybunałem Stanu? Morawiecki i Kaczyński bronią Glapińskiego
- Trybunał Stanu. Sprawa Glapińskiego. Prezes NBP ma się czego bać?
PAP/IAR/nt
REKLAMA
REKLAMA