Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Hołownia wskazuje możliwy termin
- To może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy. Później Sejm musi jeszcze to przegłosować i podjąć ostateczną decyzję. Nie spodziewam się, że ten proces zostanie sfinalizowany przed wakacjami - mówił Polskiemu Radiu o postawieniu szefa NBP przed Trybunałem Stanu Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.
2024-03-24, 13:42
Marszałek Szymno Hołownia zapytany o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, odparł, że "Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej będzie prowadziła proces badania tego wniosku i będzie prowadziła procedurę podobną do postepowania prokuratorskiego". - Będzie to z użyciem wyłączenia jawności, będzie wzywanie świadków - wyjaśnił.
Jak mówił, może to zająć od kilku do kilkunastu miesięcy i ostatecznie decyzję będzie podejmował Sejm w drodze głosowania. - Nie spodziewam się, że ten proces zostanie sfinalizowany przed wakacjami. Może pod koniec roku jest szansa, ale już gospodarzem tego procesu będzie Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej - dodał.
Postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Marszałek Sejmu podkreślił, że "to jest bardzo długi i poważny proces".
- Postawienie kogoś przed Trybunałem Stanu to jest rzecz, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat naszej wolności zdarzy się nie po raz pierwszy, ale po raz drugi czy trzeci - przypomniał.
REKLAMA
- To będą również precedensy, które się na naszych oczach będą tworzyć - mówił Szymon Hołownia.
- Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Wniosek trafi do Sejmu. Jest termin
- Prezes NBP stanie przed Trybunałem Stanu? Morawiecki i Kaczyński bronią Glapińskiego
- Trybunał Stanu. Sprawa Glapińskiego. Prezes NBP ma się czego bać?
IAR,pkur
REKLAMA