Fake newsy dot. katastrofy w Baltimore. Amerykańskie media: wpisy mogą pochodzić z Rosji

2024-03-28, 11:48

W sieci mnożą się fake newsy o katastrofie mostu w amerykańskim Baltimore. Za tragedię bezpodstawnie obwiniani są w sieci Ukraińcy lub migranci. Amerykańskie media alarmują, że część tych wpisów może być wysyłanych z Rosji.

Niemalże od razu po tragedii w stacjach informacyjnych i sieci zaczęły mnożyć się teorie o tym, kto kierował statkiem towarowym, którzy uderzył w most i doprowadził do tragedii. Konserwatywni publicyści w Stanach Zjednoczonych pytali, czy mogli to być nielegalni migranci. W sieci tymczasem jako rzekomo sprawdzoną informację podawano, że kapitanem był Ukraińcem - z komentarzem "Czy był to wypadek, czy niezadowolenie z opóźniającego się wsparcia militarnego".

Wszystkie te teorie zostały już zdementowane - załoga statku składała się wyłącznie z obywateli Indii, a do zdarzenia doszło ze względu na awarię techniczną. Za każdym razem gdy jedna teoria jest dementowana, w sieci pojawia się kilka nowych.

USA. Kontenerowiec uderzył w most

Kontenerowiec Dali, który uderzył w Key Bridge w Baltimore, przed wypadkiem rzucił kotwicę w ramach procedur awaryjnych po utracie napędu, nadał też sygnał Mayday. Władze zakwalifikowały to zdarzenie jako nieszczęśliwy wypadek.

Przed zderzeniem służbom udało zamknąć się most, aby nie mogły wjechać niego pojazdy. Nie udało się jednak ewakuować pracujących w nocy na nim robotników drogowych. Czterokilometrowa konstrukcja była częścią miejskiej obwodnicy.

Poszukiwanie ofiar katastrofy w Baltimore

Wciąż poszukiwanych jest sześć osób, które zaginęły w wyniku zawalenia się mostu w Baltimore. To pracownicy robót drogowych, którzy nie zdołali uciec.

Poszukiwane osoby uważane są zmarłe. Straż przybrzeżna i policja uznały, że biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął od rozpoczęcia poszukiwań i temperaturę wody, szanse na odnalezienie w niej żywych osób są minimalne.

Czytaj także:

IAR,pkur/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej