Wielki Piątek. Dzień modlitwy, zadumy oraz przeżywania Ofiary Jezusa. Wieczorem Droga Krzyżowa

2024-03-29, 04:38

Wielki Piątek. Dzień modlitwy, zadumy oraz przeżywania Ofiary Jezusa. Wieczorem Droga Krzyżowa
Wieczorem papież będzie wieczorem przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Foto: PAP/DPA

Kościół katolicki obchodzi Wielki Piątek - dzień śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętej. Wieczorem papież będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień ścisłego postu.

- Dla chrześcijan to dzień modlitwy, zadumy oraz przeżywania Ofiary Jezusa Chrystusa. Krzyż jest drogą do Zbawienia - wyjaśnia ksiądz infułat Jan Sikorski. - Na Giewoncie stoi Krzyż, między Niebem a ziemią. Znak Zbawienia, ale jednocześnie znak cierpienia ogromnego - podkreślił duchowny.

Przypomniał, że w Wielki Piątek czytamy opis Meki Pańskiej i oddajemy cześć Krzyżowi. 

- To był klucz, tak jak bez klucza nie dostanę się do swojego mieszkania, tak bez Krzyża nie dostanę się do Nieba. Krzyż Chrystusa mnie ma dźwignąć - podkreślił ksiądz Sikorski.

Liturgia Męki Pańskiej

W dzień Krzyża, po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w dostępnym miejscu, by każdy wierny mógł go adorować. Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się i umieszcza w Grobie, przy którym do samego rana trwa adoracja.

REKLAMA

- Potem odprawione zostanie nabożeństwo wielkosobotnie przy Grobie Pana Jezusa - tłumaczył ksiądz infułat Jan Sikorski.

Centralna Droga Krzyżowa

W dzień Krzyża, o 17.00 biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki przewodził będzie w Archikatedrze warszawskiej Liturgii Męki Pańskiej.

Tradycyjnie o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego świętej Anny wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo poprowadzi kardynał Kazimierz Nycz.

W Programie 1 Polskiego Radia będzie można słuchać Mszy świętych oraz nabożeństw Triduum Paschalnego. Będą one transmitowane z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

REKLAMA

Rozważania papieża Franciszka

Zgodnie z tradycją, w Watykanie odbędzie się Droga Krzyżowa papieża Franciszka.

Liturgia w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża rozpocznie się o 17.00. Homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego franciszkanin Raniero Cantalamessa. Droga Krzyżowa w Koloseum, zacznie się o 21.15. 

Papież swoje rozważania do nabożeństwa Drogi Krzyżowej zatytułował "Modlitwa z Jezusem na Drodze Krzyża", ale jeszcze nie opublikowano ich tekstu i nie wiadomo też, kto będzie niósł krzyż między stacjami.

REKLAMA

Posłuchaj

Wielki Piątek w Watykanie. Korespondencja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Mniej papieskiej polityki 

Watykańskie media informują, że będą one miały charakter modlitewno-kontemplacyjny i będzie w nich mniej odwołań do bieżących wydarzeń na świecie.

W ostatnich dwóch latach odniesienia do wojny na Ukrainie podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum wywołały protesty władz w Kijowie, które stwierdziły, że w rozważaniach zrównano ofiarę z agresorem.

Transmisja odbędzie się o 21:05 w TVP1

REKLAMA

Triduum Paschalne

Jutro - Wielka Sobota, to kontynuacja wyciszenia i adoracji przy Grobie Jezusa. Triduum zwieńczy wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.


Posłuchaj

Ksiądz Mateusz Kielarski o Liturgii Męki Pańskiej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej