Wielka Sobota. Dzień oczekiwania. Na polskiej wsi dzień radosny
Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne. Tradycyjnie na polskiej wsi był to dzień radosny, od samego rana gospodynie przygotowywały kosze z pokarmami do święcenia.
2024-03-30, 11:39
Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi powiedziała, że święconka nie była tak symboliczna jak obecnie.
- Mówimy umownie kosze, kiedyś to też mogły być duże naczynia słomiane, tak zwane krupki, albo drewniane siewnice lub też po prostu gliniane miski, które owijano w biały obrus. Musiały być duże, ponieważ w nich musiało się zmieścić wszystko to, co zjadano na wielkanocne śniadanie i nie tylko - wyjaśniła Elżbieta Osińska-Kassa.
Koszyczek pełen tradycj
Były więc w nich bochny chleba, mendle jaj, sery, masła i kiełbasy. W niektórych regionach dokładano do święconki ziemniak. Trafiał on potem jako pierwszy do ziemi podczas wiosennego sadzenia ziemniaków, co miało przynieść urodzaj. Etnografka podkreśliła, że dziś w koszyczku powinno się znaleźć kilka podstawowych pokarmów i dodatków. Na pewno jajka, chleb i ciasto, najlepiej drożdżowe. W święconce powinny być także sól, pieprz, chrzan i wędliny, kiełbasa lub szynka.
Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania. Dziś najważniejsze nabożeństwo w roku
REKLAMA
Posłuchaj
Wielka Sobota to także odwiedzanie i adorowanie przez wiernych grobów pańskich. Są one często dekorowane w aktualne symbole, przed dwoma laty na przykład w bazylice archikatedralnej w Łodzi nawiązywały do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Posłuchaj
iar/as
REKLAMA