Polacy opracowali nową modyfikację mRNA. Prof. Joanna Kowalska: do prawdziwego terapeutyku jeszcze daleko
- Opracowaliśmy modyfikację, która poprawia właściwości mRNA. Ale do prawdziwego terapeutyku na bazie mRNA jest jeszcze daleka droga. Próbujemy ulepszyć cząsteczki, wprowadzając do nich odpowiednie chemiczne modyfikacje - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Kowalska z Zakładu Biofizyki UW.
2024-03-31, 12:07
Niedawno świat obiegła wiadomość, że zespół naukowców związanych z Uniwersytetem Warszawskim dokonał kolejnego przełomowego odkrycia rozwijającego technologię mRNA.
Otwiera ono drogę do jej wykorzystania przede wszystkim w leczeniu nowotworów, ale również schorzeń metabolicznych, chorób rzadkich i innych o podłożu genetycznym. Zespołem, obok prof. Jacka Jemielitego, kieruje prof. Joanna Kowalska.
Badacze z UW poszukiwali takiej modyfikacji cząsteczki mRNA, która pozwoli uzyskiwać jak najwięcej terapeutycznego białka przy jak najniższej dawce mRNA.
Odkrycie polskich naukowców. "Jesteśmy dumni z naszych wyników"
- Jesteśmy dumni z naszych wyników. Opracowaliśmy modyfikację, która poprawia właściwości mRNA, przynajmniej w tych układach, w których my do tej pory je badaliśmy. Ale do prawdziwego terapeutyku na bazie mRNA jest jeszcze daleka droga. Próbujemy ulepszyć cząsteczki mRNA, wprowadzając do nich odpowiednie chemiczne modyfikacje - powiedziała prof. Joanna Kowalska.
REKLAMA
- Wiedzę na temat tego, jakie modyfikacje wprowadzać, zdobywamy na przestrzeli lat, dzięki kolejnym badaniom. Ostatnio udało nam się opracować nową modyfikację. Nazywamy ją modyfikacją inspirowaną naturą, ponieważ jest to pochodna naturalnie występującej modyfikacji w mRNA - dodała profesor.
Jak zaznaczyła, "okazuje się, iż nowa modyfikacja powoduje, że z tej samej ilości mRNA powstaje więcej białka". - Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli opracowujemy terapeutyk mRNA, którego celem jest właśnie dostarczenie brakującego białka w komórce, to im bardziej jest to mRNA aktywne, im więcej powstaje białka z tej samej jego ilości, tym jest to wydajniejszy terapeutyk. Mamy bezpośrednią możliwość zastosowania takiego wynalazku w terapiach - podkreśliła.
- Mamy nadzieję, że ta cząsteczka znajdzie się w lekach na bazie mRNA. Sami próbujemy rozwijać takie terapie. Próbujemy też nawiązać współpracę z innymi ośrodkami, które pracują nad takimi terapiami i chcą przetestować nowe możliwości - podsumowała prof. Joanna Kowalska.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Przemysław Lis
Gość: prof. Joanna Kowalska (UW)
REKLAMA
Data emisji: 31.03.2024
Godzina: 11.33
bartos/kormp
Polecane
REKLAMA