Niecodzienny incydent podczas mszy papieskiej. Pogoda w Watykanie spłatała figla, ale Franciszek zachował spokój

2024-04-01, 09:58

Niecodzienny incydent podczas mszy papieskiej. Pogoda w Watykanie spłatała figla, ale Franciszek zachował spokój
Do niespodziewanego incydentu doszło podczas mszy papieskiej w Niedzielę Wielkanocną. Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W Niedzielę Wielkanocną na placu Świętego Piotra, podczas celebracji mszy świętej, doszło do niespodziewanego wydarzenia. Jeden z obrazów, które stały w pobliżu ołtarza, przewrócił się z powodu silnego wiatru. Papież Franciszek zachował spokój, kontynuując wygłaszanie homilii.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. W uroczystości wzięły udział tysiące osób z całego świata. Plac udekorowany był kwiatami z Holandii, zgodnie z tradycją sięgającą ćwierćwiecza, zaś w koncelebrze mszy było 350 kardynałów, biskupów i księży.

Niespodziewany incydent. Podczas mszy w Watykanie wywrócił się obraz

Tłumy wiernych i pasterzy Kościoła były świadkami niecodziennego zdarzenia. Z powodu silnego wiatru, jaki wiał w niedzielę w Watykanie, w czasie wygłaszania przez Franciszka homilii, przewrócił się obraz z wizerunkiem Jezusa, który stał obok ołtarza.

Interweniowali pracownicy Watykanu, którzy pobiegli do ołtarza, by ponownie postawić stelaż z obrazem. Sam Ojciec Święty zachował jednak stoicki spokój i kontynuował kazanie. Służby prasowe Stolicy Apostolskiej nie skomentowały incydentu. Nie wiadomo także, czy obraz uległ uszkodzeniu lub czy poniesiono inne szkody.

Po celebracji papież objechał plac Świętego Piotra siedząc w papamobile i pozdrawiając zgromadzonych wiernych.

W południe Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie, które - jak co roku - było żarliwym apelem o pokój i pojednanie, a następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Orędzie papieża Franciszka. Apel o pokój

W swoim orędziu, wygłoszonym z loggi błogosławieństw, papież powiedział, że Jezus zmartwychwstały otworzył drzwi życia, które ciągle zamykamy pogrążając świat w konfliktach. W pierwszym rzędzie wymienił Ziemię Świętą i Ukrainę.

Zaapelował o przestrzeganie prawa międzynarodowego, chronienie ludności cywilnej, wymianę jeńców i otwarcie korytarzy humanitarnych, które umożliwią dostarczenie pomocy mieszkańcom Strefy Gazy.

- Dlaczego tyle ofiar? Dlaczego tyle zniszczeń? Wojna jest zawsze absurdem i porażką. Nie można ulegać logice wojny i zbrojeń. Pokoju nie buduje się bronią, ale wyciągając rękę i otwierając serce - mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaapelował o pomaganie migrantom. Napiętnował handel ludźmi i pogardę dla daru życia, w tym nienarodzonego.

Czytaj również:

Posłuchaj

Papież zaapelował o pokój i wymianę jeńców między Ukrainą a Rosją. Franciszek w niedzielę odprawił na Placu świętego Piotra uroczystą mszę Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie z loggi błogosławieństw wygłosił Orędzie Wielkanocne. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/polsatnews.pl/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej