Zakup Pegasusa. Trela: nie wiemy jeszcze, kto kazał przekazać 25 mln zł do CBA

2024-04-02, 09:35

- Jak będziemy kończyć wątek zakupowy, który rozpoczęliśmy przesłuchaniem byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i byłego ministra Michała Wosia, (…) będzie wtedy wezwany minister Zbigniew Ziobro - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Okoliczności podjęcia decyzji o przekazaniu 25 mln zł do Centralnego Biura Antykorupcyjnego na zakup systemu do inwigilacji to główny wątek przesłuchania byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przez sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Komisja śledcza wezwie Zbigniewa Ziobrę 

Zbigniew Ziobro zostanie przesłuchany przez komisję do spraw Pegasusa, kiedy komisja będzie kończyła badać wątek zakupu tego oprogramowania szpiegowskiego - poinformował poseł Lewicy Tomasz Trela, członek tej komisji.

Polityk powiedział, że komisja będzie chciała spytać byłego ministra sprawiedliwości między innymi o sprawę pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, które wykorzystano do zakupu Pegasusa. - W komisji śledczej mamy wykazać, na bazie zgromadzonych dokumentów i przesłuchiwanych osób, że zakup Pegasusa to była zorganizowana akcja w jasno określonym celu politycznym. To, że Pegasusa zakupiono przy aprobacie polityków, jest faktem, udowodniły to zeznania panów Wosia i Kaczyńskiego, teraz czas dogłębnie zbadać całą sferę zakupową i obsługową tego urządzenia - zaznaczył.

- Już pan minister Woś powiedział kilka ciekawych zdań, że były z nim konsultowane niektóre rzeczy, ale nie usłyszałem jeszcze, kto tak naprawdę, kto Ministerstwu Sprawiedliwości kazał przekazać 25 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości do CBA - zaznaczył poseł.

Posłuchaj

Tomasz Trela o pracach komisji śledczej ds. Pegasusa (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 10:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015-2023.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Tomasz Trela, Nowa Lewica

Data emisji: 2.04.2024

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej