Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Szef MSZ żąda wyjaśnień od Izraela

2024-04-02, 10:25

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Szef MSZ żąda wyjaśnień od Izraela
Szef MSZ poprosił ambasadora Izraela Yacova Livnego o pilne wyjaśnienia w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Minister spraw zagranicznych poprosił ambasadora Izraela o pilne wyjaśnienia w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy. Radosław Sikorski poinformował, że Yacov Livne zapewnił go, iż Polska wkrótce otrzyma wyniki dochodzenia dotyczącego tragedii.

"Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy" - napisał minister Sikorski, który o swojej rozmowie z izraelskim dyplomatą poinformował w mediach społecznościowych. 

Szef MSZ poinformował również, że resort sprawiedliwości wszczął śledztwo ws. śmierci Polaka.

Atak w Strefie Gazy. Zginął polski wolontariusz

Ofiarą ataku rakietowego sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność jest między innymi polski wolontariusz Damian Soból. Organizacja humanitarna World Central Kitchen, dla której pracował Polak, potwierdziła, że w sumie zginęło siedmioro wolontariuszy.

 "Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie polskiego wolontariusza, który niósł pomoc dla palestyńskiej ludności w Strefie Gazy. Polska nie zgadza się na brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych" - napisano na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie X.

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Przemyśl w żałobie

O śmierci polskiego wolontariusza napisał także w mediach społecznościowych prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Damian Soból był mieszkańcem tego miasta. 

"Wczoraj (...) na terenie Strefy Gazy zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen - Damian Soból. Nie ma słów, żeby opisać to, co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka… Niech spoczywa w pokoju" - napisał Wojciech Bakun.

Posłuchaj

W ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy zginął polski wolontariusz. Relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Wśród zabitych są także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Palestyńczyk. Konwój został zaatakowany, kiedy wyjechał z magazynów w mieście Dajr al-Balah, gdzie rozładowywano żywność. World Central Kitchen podkreśla, że konwój był oznakowany logo organizacji niosącej pomoc Palestyńczykom.

Czytaj również:

ms/IAR, PAP

mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej