Nalot na ambasadę Iranu w Syrii. Zginął dowódca elitarnego oddziału

2024-04-01, 23:40

Nalot na ambasadę Iranu w Syrii. Zginął dowódca elitarnego oddziału
Nalot na ambasadę Iranu w Syrii. Zginął dowódca elitarnego oddziału. Foto: Omar Sanadiki/Associated Press/East News

W stolicy Syrii, Damaszku, doszło do ataku na konsulat i rezydencję ambasadora Iranu. Według irańskiego MSZ - za atakiem stoi Izrael. Zginęło 11 osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że wśród ofiar śmiertelnych jest ośmiu Irańczyków, dwóch Syryjczyków i jeden Libańczyk.

Iran zastrzega sobie prawo do podjęcia działań na zasadzie wzajemności, jeśli chodzi o izraelski atak na irański konsulat w stolicy Syrii Damaszku. Poinformował o tym rzecznik prasowy irańskiego MSZ-u Nasser Kanaani cytowany przez państwowe media irańskie.

Nalot na ambasadę Iranu. Zginął dowódca elitarnego oddziału

Wśród ofiar znajdował się przywódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Mohammad Reza Zahedi. To jeden ze starszych dowódców Sił Quds - oddziału zajmującego się operacjami zagranicznymi.

- Teheran podejmie decyzję o rodzaju działań odwetowych na agresorze - powiedział irański rzecznik.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian w rozmowie telefonicznej ze swoim syryjskim odpowiednikiem Faisalem Mekdadem powiedział, że działania syjonistycznego reżimu Izraela wymagają poważnej odpowiedzi społeczności międzynarodowej.

Biały Dom: prezydent Biden jest na bieżąco informowany

- Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden jest na bieżąco informowany o sytuacji w Damaszku po izraelskim uderzeniu - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre.

Konsulat zrównany z ziemią

Znajdujący się obok ambasady budynek konsulatu został zrównany z ziemią. Syryjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że "izraelskie naloty zniszczyły cały budynek, zabijając i raniąc wszystkie znajdujące się w nim osoby".

Zdaniem resortu Izrael przeprowadził ataki powietrzne z terenu spornych Wzgórz Golan. "Trwają prace nad wydobyciem ofiar i rannych spod gruzów" - przekazano w komunikacie.

"Hossein Akbari, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Damaszku i jego rodzina nie ucierpieli w izraelskim ataku" - podała wcześniej irańska agencja informacyjna Nour.

Armia Izraela: nie komentujemy doniesień

Zgodnie ze swoją zwyczajową praktyką Izrael odmówił komentarza w sprawie incydentu. Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że "nie komentuje doniesień mediów zagranicznych".

Izrael od ataku Hamasu z 7 października nasilił on ataki powietrzne w Syrii przeciwko libańskiemu Hezbollahowi i irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej