Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Dr Libura: to uderza w jej solidarny charakter

2024-04-02, 13:15

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Dr Libura: to uderza w jej solidarny charakter
Obecnie trwają prace nad pakietem rewizji KPO. Zostały już zakończone negocjacje z ministerstwami oraz z partnerami społecznymi, odbyły się także wysłuchania publiczne.Foto: Shutterstock/ Jacob Lund

- NFZ dostanie mniej środków, to może być ok. 5 mld złotych a pamiętajmy, że dostał on bardzo dużo nowych zadań w poprzedniej kadencji Sejmu. Tu nagle okazuje się, że będzie miał mniejsze wpływy, które trzeba będzie uzupełnić. Może to nastąpić z podatków, które jednak mają charakter regresywny, są skuteczniej ściągane z osób relatywnie uboższych - mówiła o nowych propozycjach naliczania składki zdrowotnej dr Maria Libura (Uniwersytety Warmińsko-Mazurski).

Przedsiębiorcy mają opłacać składkę naliczaną od 75 proc. wysokości płacy minimalnej. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę płaciliby składkę tak jak obecnie, czyli w wysokości 9 proc. od dochodu (wynagrodzenie pomniejszone o składki społeczne). Na zmianach skorzystają finansowo przedsiębiorcy.

Nowe zasady naliczania składki. "Uderzają w konstytucyjne prawo do zdrowia"

Dr Maria Libura odniosła się do założeń przedstawionych przez Ministerstwo Finansów. - Te propozycje uderzają w zasady, które można uznać konstytucyjnymi, wartości, na których opiera się nasz system społeczno-gospodarczy. Prawo do zdrowia jest wpisane do konstytucji, założenie jest takie, że wszyscy dokladamy się do naszego publicznego systemu zdrowia solidarnie (...) zamożni płacą więcej, osoby uboższe mniej, proporcjonalnie do przychodów, ale wszyscy dostają tyle, ile potrzebują. Zdrowie jest specyficzną wartością, człowiek nie jest w stanie realizować żadnych swoich celów, jeśli zabraknie mu zdrowia, stąd w systemach krajów wysoko rozwiniętych zakłada się, że zdrowie jest prawem człowieka, a nie rzeczą, którą możemy zostawić losowi. Do takiego systemu ochrony zdrowia aspirujemy - zauważyła ekspert.

Możliwy fikcyjnego samozatrudnienia

- Propozycja uderza w solidarny charakter składki zdrowotnej, osoby zarabiające duże kwoty będą mogły unikać płacenia składki w wymiarze proporcjonalnym do zarobków. Paradoksalnie cześć z nich może płacić mniej niż osoby zatrudnione na płacy minimalnej, co jest pewnym kuriozum - dodała i zaznaczyła, że ten rodzaj specjalnych preferencji dla przedsiębiorców może wzmocnić niekorzystny trend tzw. fałszywego samozatrudnienia, dotyczący osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie zatrudniają żadnych pracowników i pracującą głównie dla jednego zleceniodawcy, de facto świadcząc pracę najemną.

Posłuchaj

Dr Maria Libura o niższych składkach zdrowotne dla przedsiębiorców (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 17:19
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Finansów proponuje, aby składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej, wynosiła 9 proc. od 75 proc. płacy minimalnej, co w warunkach roku 2025 dawałoby ok. 310 zł miesięcznie. Według resortu wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych - ponad 1,3 mln osób - skorzystaliby na takiej zmianie. Również przedsiębiorcy rozliczający się z wykorzystaniem karty podatkowej mieliby płacić składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Maria Furdyna 

REKLAMA

Gość: dr Maria Libura (Uniwersytety Warmińsko-Mazurski)

Data emisji: 02.04.2024

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej