75-lecie NATO i dozbrajanie Ukrainy. Rusza spotkanie szefów MSZ. Znamy szczegóły

2024-04-03, 07:07

75-lecie NATO i dozbrajanie Ukrainy. Rusza spotkanie szefów MSZ. Znamy szczegóły
Rusza spotkanie ministrów spraw zagranicznych. Foto: PAP/Rafał Guz

Dozbrajanie Ukrainy, kuluarowe rozmowy dotyczące wyboru nowego sekretarza generalnego NATO i obchody 75-lecia powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego - to tematy rozpoczynającego się dziś po południu (ok 13.00) dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych 32.państw członkowskich w Brukseli. O szczegółach Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Po raz pierwszy, już jako pełnoprawny sojusznik, weźmie w nim udział szef dyplomacji Szwecji. Kraj ten od niespełna miesiąca jest w NATO. Polskę reprezentuje Radosław Sikorski.

Stanowisko sojuszników, powtarzane podczas każdego spotkania, jest następujące - Ukraina musi otrzymać wszelkie, niezbędne wsparcie, by wypchnąć Rosję ze swojego terytorium. - Chcemy pomóc Ukrainie w jej obronie i kontynuowaniu zwycięstw - mówiła wczoraj ambasador USA Julianne Smith. Pytana o ataki Ukrainy na cele w Rosji odpowiedziała, że Stany Zjednoczone ich nie popierają. Nie są też zwolennikami wysłania żołnierzy na pole walki. - Od początku mówiliśmy bardzo jasno, że nie chcemy być stroną tego konfliktu - dodała amerykańska ambasador.

NATO. 100 miliardów dolarów dla Ukrainy

Według agencji Bloomberg sojusznicy mają także dziś rozmawiać o pomyśle sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga dotyczącym utworzenia funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Cały czas trwają też rozmowy na temat przejęcia przez NATO od USA obowiązków szefowania Grupie Kontaktowej, dozbrajającej Ukrainę. Ta sprawa pojawiła się przed kilkoma miesiącami. Kwatera główna nigdy tego oficjalnie nie potwierdziła, ale było to w ramach przygotowań ewentualnej zmiany lokatora w Białym Domu w związku z prognozowanym zwycięstwem Donalda Trumpa.

Posłuchaj

NATO: 2-dniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Na ostatniej prostej wydają się być też przygotowania do wyboru nowego sekretarza generalnego NATO. - W pełni popieramy Marka Ruttego - potwierdziła wczoraj stanowisko Waszyngtonu ambasador USA przy NATO Julianne Smith. Według dyplomatów odchodzący premier Holandii Mark Rutte ma już poparcie zdecydowanej większości sojuszników. Podobno do przekonania pozostały jeszcze tylko Węgry, Słowacja i Turcja, a także Rumunia, której prezydent Klaus Iohannis zgłosił swoja kandydaturę przed dwoma miesiącami.

75 lat NATO. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Drugiego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych przypada 75.rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. 4 kwietnia 1949 roku przedstawiciele 12 krajów założycieli podpisali Traktat Waszyngtoński. Dokument liczy 14 artykułów, w tym ten kluczowy piąty gwarantujący obronę każdego sojusznika zgodnie z zasadą - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Traktat, którego depozytariuszem jest amerykański rząd, po raz pierwszy opuścił Stany Zjednoczone i jest już w kwaterze głównej NATO gdzie zostanie jutro wystawiony. W ramach jubileuszowych obchodów zaplanowano też złożenie wieńców przez sekretarza generalnego Sojuszu i szefa Komitetu Wojskowego NATO, oraz przemówienia ministrów z krajów, które w ostatnim ćwierćwieczu weszły do NATO, a więc między innymi Polski.

Rosyjska dezinformacja. Kreml bierze też na celownik kraje Zachodu

Beata Płomecka/dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej