Likwidacja prac domowych. Przewodniczący Akcji Uczniowskiej: to dobra decyzja

2024-04-03, 11:00

Likwidacja prac domowych. Przewodniczący Akcji Uczniowskiej: to dobra decyzja
Zgodnie z obowiązującym już rozporządzeniem nauczyciel w klasach 1–3 nie zadaje uczniowi pisemnych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Foto: JanBeZiemi/ Shutterstock

- Uczniowie często muszą wybierać priorytety, czego się nauczyć, a czego nie. Aż tyle jest zadanych materiałów. Dzieci i młodzież to też ludzie. Zdarza się, że też po prostu nie dają rady ze wszystkim się wyrobić - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący Akcji Uczniowskiej Paweł Mrozek. 1 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zadawania i oceniania prac domowych.

Od 1 kwietnia w szkołach podstawowych w Polsce prace domowe nie będą obowiązkowe i oceniane, a w klasach 1-3 nauczyciele mają ich w ogóle nie zadawać. Co do zasady, znikną pisemne prace domowe. Wyjątek stanowią ćwiczenia poprawiające sprawność manualną, które pozostają obowiązkowe i mogą podlegać ocenie. Zmiany nie obejmują szkół prywatnych. Oznacza to, że w odpłatnych szkołach podstawowych prace domowe nadal będą mogły być zadawane. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 są to dobre decyzje. - Niestety zapomniano o uczniach liceów. Zawsze jest [to] odwlekane. Mówi się, że kiedyś nadejdzie czas na licea z usunięciem prac domowych. W liceach są też dodatkowe zajęcia, młodzi ludzie rozwijają swoje pasje, co wymaga czasu. Młodzi ludzie, którzy przychodzą rano do szkoły, często kończą zajęcia wieczorami. Dochodzą do tego korepetycje, zadania domowe, odrobienie prac z kilku przedmiotów. A życie to nie tylko szkoła. Chciałoby się spędzić trochę czasu z rodziną lub znajomymi. Polska szkoła nie daje takich możliwości - powiedział Paweł Mrozek.

Przewodniczący Akcji Uczniowskiej tłumaczył, że nie chodzi o to, żeby nic nie robić. - Uczniowie często muszą wybierać priorytety, czego się nauczyć, a czego nie. Aż tyle jest zadanych materiałów. Dzieci i młodzież to też ludzie. Zdarza się, że też po prostu nie dają rady ze wszystkim się wyrobić - dodał Mrozek.    


Posłuchaj

Przewodniczący Akcji Uczniowskiej Paweł Mrozek gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia/Gość PR24) 17:58
+
Dodaj do playlisty

 

Nowe przepisy od 1 kwietnia

Zgodnie z obowiązującym już rozporządzeniem nauczyciel w klasach I–III nie zadaje uczniowi pisemnych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą, czyli np. pisanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie nożyczkami. W klasach IV-VII nauczyciele nadal będą mogli zadawać uczniom prace domowe, jednak będą one nieobowiązkowe i nie będą podlegać ocenie. Nauczyciel więc nie będzie wystawiać ocen zarówno za wykonaną pracę, jak i za jej brak. Jeśli nauczyciel sprawdzi zadanie, które uczeń wykonał w domu, przekaże mu informacje, co zostało dobrze zrobione, nad czym trzeba jeszcze popracować, a także da wskazówki, jak dalej się uczyć.

Religa i etyka w szkołach 

MEN usunął też z przepisów wzmiankę o religii i etyce. Oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem. Ta zmiana będzie obowiązywała od września 2024 r., czyli od nowego roku szkolnego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Małgorzata Żochowska 

Gość: Paweł Mrozek (przewodniczący Akcji Uczniowskiej) 

Data emisji: 3.04.2024

Godzina emisji: 9.40

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej