Rosyjski szpieg na polskiej wizie. Szczerba: takich przypadków mogło być więcej
Członkowie komisji śledczej do zbadania afery wizowej analizowali funkcjonowanie programu "Poland. Business Harbour". Wynika z nich, że rosyjskie służby wykorzystały polski program wizowy dla informatyków, by dostać się do Unii Europejskiej.
2024-04-03, 16:54
Szef komisji Michał Szczerba przekazał, że w lipcu 2022 roku w Warszawie został zatrzymany obywatel Federacji Rosyjskiej, który fotografował dronem infrastrukturę należącą do PGNiG. Jak się okazało - kilka miesięcy wcześniej otrzymał wizę właśnie w ramach programu "Business Harbour".
- Tak przypadków mogło być więcej - powiedział Michał Szczerba w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową i dodał: "Dysponujemy bardzo dużą dokumentacją, która pokazuje, że realizacja tego programu bez odpowiednich procedur bezpieczeństwa stanowiła gigantyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, łącznie z zagrożeniem terrorystycznym".
Program "Poland. Business Harbour" początkowo służył do ściągania informatyków z Białorusi, gdzie nasilały się represje. Później program rozszerzono o kraje postsowieckie, Rosję, a w końcu na cały świat. W ocenie koalicji rządowej program ten nie był odpowiednio nadzorowany - nie weryfikowano, kto dokładnie przyjeżdża i czym ma się w Polsce zajmować.
Wizy dla specjalistów wydawano obywatelom Rosji
Dodatkowo członkowie komisji krytykują też fakt, że wizy dla specjalistów wydawano obywatelom Rosji również po wybuchu wojny na Ukrainie. Inną ocenę działania programu przedstawia opozycja. Daniel Milewski z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu pełniła rolę pośrednika dla firm zainteresowanych przeniesieniem się do Polski: "A bardzo często w przypadku wątpliwości dochodziło do tego, że te wizy nie były udzielane" - dodał polityk PiS-u.
REKLAMA
Pytany o przypadek obywatela Rosji, który prowadził w Warszawie działalność szpiegowską, odpowiedział: "Jeśli taka sytuacja miała miejsce i została wykryta przez polskie służby, to oznacza, że służby dobrze działają".
Posłuchaj
W ramach programu "Poland Business Harbour" wydano około 90 tysięcy wiz. Do Polski, jak wynika z danych Straży Granicznej, przyjechało 13 tysięcy osób. W ocenie komisji może to oznaczać, że osoby z zagranicy wykorzystywały polskie wizy, by dostać się na Zachód. Decyzją MSZ-tu program Poland Business Harbour został kilka tygodni temu zawieszony.
IAR,pkur
REKLAMA