"10 dla serca", czyli jak dbać o układ sercowo-naczyniowy

2024-04-04, 21:15

"10 dla serca", czyli jak dbać o układ sercowo-naczyniowy
Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Foto: Inside Creative House

Z raportu "Health at a Glance 2023" przygotowanego dla krajów członkowskich OECD wynika, że Polaków charakteryzują gorsze wskaźniki dotyczące oczekiwanej długości życia w stosunku do średniej dla krajów OECD oraz wyższa śmiertelność możliwa do uniknięcia. O profilaktyce chorób układu krążenia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Prejbisz, kardiolog.

Krajowy Plan Transformacji na lata 2022-2026 wskakuje, że najistotniejsze czynniki ryzyka utraty lat życia w zdrowiu w Polsce to tytoń, wysokie ciśnienie krwi oraz wysokie BMI (otyłość), ale także ryzyka żywieniowe, wysokie stężenie glukozy we krwi (cukrzyca), alkohol, wysoki poziom cholesterolu LDL, zanieczyszczenie powietrza, zaburzenia czynności nerek i osteoporoza.

Prof. Aleksander Prejbisz zwracał uwagę na zagadnienia kluczowe dla zdrowia. - "10 dla serca" to dziesięć obszarów, które zidentyfikowaliśmy w celu zapewnienia zdrowia układu krążenia, czyli układu sercowo-naczyniowego. Żeby być jak najdłużej zdrowym w odniesieniu do układu krążenia, musimy zachowywać optymalny poziom zdrowia w różnych obszarach. Nie da się wyodrębnić jednego czynnika, jest ich wiele powiązanych na różnych płaszczyznach. Powinniśmy mieć optymalne ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, masę ciała, poziom glukozy, nie pić alkoholu i nie palić tytoniu, zdrowo się odżywiać, być aktywnym fizycznie, zdrowo spać i nie stresować się - wymieniał gość audycji. 

Posłuchaj

Prof. Aleksander Prejbisz o zapobieganiu chorobom układu krążenia (Polskie Radio 24 / Samo zdrowie) 24:25
+
Dodaj do playlisty

W Polsce do codziennego palenia w 2022 r. przyznało się aż 28,8% dorosłych Polaków (30,8% mężczyzn i 27,1% kobiet). Na otyłość, która potencjalnie ma wpływ na wystąpienie ponad 200 powikłań, choruje obecnie ok. 21% Polaków, a 38% ma nadwagę.

Spożywanie alkoholu jest przyczyną 12% (u mężczyzn) i 2% (u kobiet) przedwczesnych zgonów oraz niesprawności. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (na podstawie GUS) w 2019 roku przeciętny mieszkaniec Polski wypił 9,78 litrów czystego alkoholu. Hipercholesterolemia w Polsce szacowana jest na 60-80% osób w populacji powyżej 18 r.ż. i jest ona odpowiedzialna za takie schorzenia jak: choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i choroba tętnic obwodowych.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

REKLAMA

Gość: prof. Aleksander Prejbisz, kardiolog

Data emisji: 04.04.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej