Strefa Gazy. Od izraelskich kul i pocisków zginęły tysiące. Odwet trwa już pół roku
Przez pół roku w atakach izraelskich w Strefie Gazy zginęło ponad 33 100 Palestyńczyków - wynika z szacunków palestyńskiego ministerstwa zdrowia i organizacji międzynarodowych. W niedzielę mija sześć miesięcy od rozpoczęcia przez siły izraelskie operacji odwetowej w reakcji na atak terrorystów z Hamasu.
2024-04-07, 12:42
Pół roku temu palestyńscy terroryści z Hamasu przerwali izraelską barierę bezpieczeństwa i dokonali rzezi ludności cywilnej w rejonach przygranicznych, zabijając 1 200 osób. Ekstremiści uprowadzili też ponad 250 Izraelczyków i obcokrajowców, z których 130 wciąż pozostaje w rękach porywaczy.
Dzieci ofiarami ataków Izraela. Dane UNICEF
W reakcji na atak Hamasu Izrael rozpoczął w Strefie Gazy operację wojskową z powietrza, a później na lądzie, deklaratywnie skierowaną przeciwko terrorystom z Hamasu. Jednak zarówno strona palestyńska, jak i ONZ oraz opinia międzynarodowa alarmują, że wśród ofiar ataków Izraela przeważają cywile.
Według międzynarodowej organizacji Save The Children, wśród przeszło 33 tysięcy zabitych Palestyńczyków jest 13 800 dzieci. UNICEF podaje, że co najmniej 17 000 dzieci w Strefie Gazy zostało oddzielonych od swoich rodzin lub pozostaje bez opieki. W ciągu pół roku rannych zostało ponad 75 800 palestyńskich cywilów.
Jak podają Siły Obronne Izraela, od 7 października 2023 roku w Strefie Gazy zginęło ponad 600 żołnierzy izraelskich, 260 z nich podczas operacji lądowej. Prawie 3 200 żołnierzy zostało rannych.
REKLAMA
Exodus w Strefie Gazy. Izraelczycy bombardują domy, szkoły i szpitale
Podczas swoich działań wojskowych Izrael bombarduje domy mieszkalne, szpitale i szkoły. Ponad 1,9 miliona spośród 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.
Obecnie ponad 1,5 miliona cywilów chroni się w Rafah, na południu przy granicy Strefy Gazy z Egiptem. ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji humanitarnej w ogarniętej wojną palestyńskiej enklawie. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych z niedostatkiem żywności zmaga się 70 procent Palestyńczyków, a Strefa Gazy zagrożona jest klęską głodu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Pół roku wojny w Strefie Gazy. Wielka demonstracja w Tel Awiwie
- "Zdrada ludzkości". Przedstawiciel ONZ nie gryzł się w język mówiąc o Izraelu
[POSŁUCHAJ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu: świat" autorstwa Wojciecha Cegielskiego poświęcony śmierci cywilnych wolontariuszy w Strefie Gazy:
REKLAMA
IAR/ mbl
REKLAMA