Strefa Gazy. Od izraelskich kul i pocisków zginęły tysiące. Odwet trwa już pół roku

2024-04-07, 12:42

Strefa Gazy. Od izraelskich kul i pocisków zginęły tysiące. Odwet trwa już pół roku
W atakach Izraela w Strefie Gazy zginęło już ponad 30 tys. osób, w tym blisko 14 tys. dzieci - podaje strona palestyńska i organizacje międzynarodowe. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Przez pół roku w atakach izraelskich w Strefie Gazy zginęło ponad 33 100 Palestyńczyków - wynika z szacunków palestyńskiego ministerstwa zdrowia i organizacji międzynarodowych. W niedzielę mija sześć miesięcy od rozpoczęcia przez siły izraelskie operacji odwetowej w reakcji na atak terrorystów z Hamasu.

Pół roku temu palestyńscy terroryści z Hamasu przerwali izraelską barierę bezpieczeństwa i dokonali rzezi ludności cywilnej w rejonach przygranicznych, zabijając 1 200 osób. Ekstremiści uprowadzili też ponad 250 Izraelczyków i obcokrajowców, z których 130 wciąż pozostaje w rękach porywaczy.

Dzieci ofiarami ataków Izraela. Dane UNICEF

W reakcji na atak Hamasu Izrael rozpoczął w Strefie Gazy operację wojskową z powietrza, a później na lądzie, deklaratywnie skierowaną przeciwko terrorystom z Hamasu. Jednak zarówno strona palestyńska, jak i ONZ oraz opinia międzynarodowa alarmują, że wśród ofiar ataków Izraela przeważają cywile.

Według międzynarodowej organizacji Save The Children, wśród przeszło 33 tysięcy zabitych Palestyńczyków jest 13 800 dzieci. UNICEF podaje, że co najmniej 17 000 dzieci w Strefie Gazy zostało oddzielonych od swoich rodzin lub pozostaje bez opieki. W ciągu pół roku rannych zostało ponad 75 800 palestyńskich cywilów.

Jak podają Siły Obronne Izraela, od 7 października 2023 roku w Strefie Gazy zginęło ponad 600 żołnierzy izraelskich, 260 z nich podczas operacji lądowej. Prawie 3 200 żołnierzy zostało rannych.

Exodus w Strefie Gazy. Izraelczycy bombardują domy, szkoły i szpitale

Podczas swoich działań wojskowych Izrael bombarduje domy mieszkalne, szpitale i szkoły. Ponad 1,9 miliona spośród 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Obecnie ponad 1,5 miliona cywilów chroni się w Rafah, na południu przy granicy Strefy Gazy z Egiptem. ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji humanitarnej w ogarniętej wojną palestyńskiej enklawie. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych z niedostatkiem żywności zmaga się 70 procent Palestyńczyków, a Strefa Gazy zagrożona jest klęską głodu.


Posłuchaj

Mija 6 miesięcy od eskalacji konfliktu zbrojnego izraelsko - palestyńskiego. 7 października 2023 roku organizacja terrorystyczna Hamas przerwała izraelską barierę bezpieczeństwa, dokonała rzezi ludności cywilnej w rejonach przygranicznych i wzięła zakładników. W odwecie Izrael rozpoczął naziemną operację wojskową - relacja Macieja Jastrzębskiego (I 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

[POSŁUCHAJ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu: świat" autorstwa Wojciecha Cegielskiego poświęcony śmierci cywilnych wolontariuszy w Strefie Gazy: 


IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej