Atak na największą elektrownię jądrową w Europie. Oskarżenia o prowokacje
- Rosyjskie wojska po raz kolejny w ostatnich dniach zaatakowały przy pomocy dronów okupowaną Zaporoską Elektrownię Atomową - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. - Ta prowokacja miała na celu stworzyć wrażenie, że ostrzał przeprowadzili Ukraińcy - podkreślił.
2024-04-09, 21:03
Stanowisko strony ukraińskiej jest "oczywiste, jasne i jednoznaczne" - podkreślił Jusow, cytowany przez agencję UNIAN. - Nie dopuszczamy się prowokacji w obiektach nuklearnych w strefie działań zbrojnych. Postępowanie wroga w tej elektrowni to kolejna zbrodnia wojenna Rosjan - dodał.
Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni. Wzajemne oskarżenia Rosjan i Ukraińców
Moskwa i Kijów oskarżają się wzajemnie o ostrzeliwanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ukraińskie i rosyjskie władze zwróciły się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów tej instytucji, poświęconego ostatnim incydentom na terenie obiektu. Takie spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek - przekazała agencja Reutera.
Do ataków dronów na elektrownię doszło również w niedzielę. MAEA potwierdziła, że uszkodzono budynek, w którym znajduje się jeden z sześciu reaktorów, ale bezpieczeństwo nuklearne nie zostało zagrożone.
Ataki na elektrownię atomową. Pociski uszkodziły konstrukcję budynków
Szef MAEA Rafael Grossi poinformował tego dnia, że odnotowano co najmniej trzy bezpośrednie trafienia w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora elektrowni.
REKLAMA
- Dzisiaj, po raz pierwszy od listopada 2022 roku i po tym, jak przedstawiłem pięć głównych zasad unikania poważnej awarii jądrowej z konsekwencjami radiologicznymi, Misja Wsparcia MAEA w Zaporożu potwierdziła, że miały miejsce co najmniej trzy bezpośrednie uderzenia w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora elektrowni. Coś takiego nie powinno mieć miejsca - napisał Grossi na platformie X.
Ukraińska elektrownia atomowa pod rosyjską okupacją
Największa siłownia jądrowa w Europie, Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze na południu Ukrainy, jest okupowana przez Rosję od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują żołnierze agresora, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom.
»ROSYJSKA WOJNA W UKRAINIE - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
W ciągu ostatnich ponad dwóch lat najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwali teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
REKLAMA
Posłuchaj
Rosja oskarżyła urzędników USA i państw NATO o finansowanie terroryzmu. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął w tej sprawie postępowanie karne. Zdaniem niezależnych komentatorów to jeszcze jeden element kampanii propagandowej - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:42
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Wojna w Ukrainie. Aktywowany unijny mechanizm ochrony ludności. Dostawa agregatów prądotwórczych
- Polacy coraz bardziej obawiają się o bezpieczeństwo. Sondaż nie pozostawia złudzeń
- Łukaszenka, wojna i plany Rosji. Łatuszka: on już wie, do czego się przygotowuje, podobnie było przed inwazją w 2022
[ZOBACZ TAKŻE] Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA