Wysokie ceny energii. Już prawie 20 procent Polaków cierpi na ubóstwo energetyczne

2024-04-11, 10:09

Wysokie ceny energii. Już prawie 20 procent Polaków cierpi na ubóstwo energetyczne
EY: Polacy przede wszystkim muszą sobie radzić z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Prawie 20 procent Polaków z powodu wysokich cen energii cierpi na ubóstwo energetyczne. Większość uważa także, że dalsze podwyżki mogą doprowadzić do zmiany ich stylu życia i rezygnacji z innych wydatków.

Jak wynika z raportu "Nawigacja w transformacji energetycznej" przygotowanego przez EY, rosnące ceny energii powodują, że 19 proc. Polaków cierpi na ubóstwo energetyczne, które definiowane jest, gdy powyżej 10 proc. wydatków domowych przeznacza się na rachunki za prąd. Większość obywateli uważa, że podwyżki cen doprowadzić mogą do zmiany stylu życia i rezygnacji z innych wydatków.

Jak podaje portal wnp.pl, około 30 proc. naszych obywateli jest zainteresowanych energią odnawialną i rozproszoną w swoich domach, ale aż 70 proc. w ogóle nie rozważa takich rozwiązań. 

"Około 33 proc. myśli o zainstalowaniu pompy ciepła i ewentualnym zakupie auta elektrycznego. Generalnie to młodzi ludzie są bardziej skłonni do ponoszenia takich wydatków" - podaje portal. 

Z drugiej jednak strony z raportu wynika, że pomimo licznych przeszkód transformacja sektora energetycznego w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju postępuje szybciej, niż wcześniej przewidywano.

REKLAMA

"Teraz jednak jesteśmy w bardzo ważnym momencie, ponieważ droga do tzw. zielonej przyszłości staje się coraz bardziej wyboista i skomplikowana. Dlatego konsumenci zaczynają podchodzić z dystansem do jej realizacji"  - czytamy także.

Rosnące ceny energii

Polacy przede wszystkim muszą sobie radzić z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Jak zwraca uwagę portal, to właśnie końcowi odbiorcy mają największy wpływ na podejmowane decyzje o inwestycjach w tym sektorze. Polacy nie są przesadnie chętni do zmian swoich nawyków i bycia bardziej zrównoważonymi energetycznie.

Czytaj także:

"Chociaż 70 proc. korzyści ze zrównoważonej energii ma być efektem zmian w konsumpcji, to zaledwie 30 proc. badanych Polaków jest skłonnych zainwestować w bycie bardziej zrównoważonymi - wynika z badania konsumentów energii przeprowadzonego przez EY - podaje portal wnp.pl.

REKLAMA

Badanie konsumentów "Nawigacja w transformacji energetycznej" pokazało dużą polaryzację wśród polskich konsumentów. Około 41 proc. respondentów jest przekonanych, że ich osobiste działania na rzecz zrównoważonego rozwoju energii będą miały znaczenie, jednak 22 proc. wcale tego nie jest pewnych.

Czytaj także:

wnp.pl/PR24.pl/mk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej