Ekstraklasa. Prywatyzacja Górnika Zabrze na finiszu. Nad procesem będzie czuwał... Podolski?

2024-04-11, 14:16

Ekstraklasa. Prywatyzacja Górnika Zabrze na finiszu. Nad procesem będzie czuwał... Podolski?
Piłkarze Górnika Zabrze podczas meczu z Zagłębiem Lubin. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Prywatyzacja Górnika Zabrze powoli dobiega końca, a prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik zaprosiła do obserwowania finalnych prac komisji Lukasa Podolskiego. - Jestem zdeterminowana, żeby zakończyć ten proces w tej kadencji, czyli do 7 maja - poinformowała.

Ekstraklasa. Przyszłość Górnika wreszcie jasna?

Piłkarze Górnika Zabrze spisują się w tym sezonie zaskakująco dobrze. Drużyna Jana Urbana po 27 kolejkach zajmuje wysokie, 7. miejsce w tabeli Ekstraklasy. Atmosfera w zespole nie jest jednak dobra, a powodem tego są przede wszystkim problemy finansowe i brak stabilizacji w klubie. 

Pod koniec lutego piłkarze Górnika odmówili wyjścia na trening ze względu na zaległości płacowe. Władze klubu oraz miasta, które jest właścicielem Górnika, wielokrotnie krytykował lider i największy gwiazdor Górnika Lukas Podolski. Choć zaległości zostały uregulowane, to właśnie prywatyzacja klubu i duże zmiany w jego strukturze mogą być rozwiązaniem niekorzystnej sytuacji.

Mańka-Szulik, czyli obecna prezydent Zabrza, walczy o pozostanie na stanowisku. W drugiej turze wyborów (21 kwietnia) zmierzy się z Agnieszką Rupniewską, która uzyskała w minioną niedzielę lepszy wynik.

Podolski - mistrz świata z 2014 roku i 130-krotny reprezentant Niemiec - jest gwiazdą zabrzańskiej drużyny

- Kończy się długi i skomplikowany proces prywatyzacji Górnika. Zgodnie z wymaganiami prawa po ogłoszeniu jego rozpoczęcia zaprosiliśmy do negocjacji wszystkich zainteresowanych. Proces musi się odbywać w sposób transparentny i otwarty dla wszystkich. Zleciliśmy wycenę akcji profesjonalnemu podmiotowi, który się w tym specjalizuje, podpisaliśmy z zainteresowanymi dokumenty o zachowaniu poufności i dopuściliśmy ich do badania sytuacji finansowej spółki. Odbyły się także wstępne spotkania ze wszystkimi trzema zainteresowanymi podmiotami oraz wyznaczono terminy kolejnych spotkań. Zaproponowałam Lukasowi Podolskiemu udział w roli obserwatora w finalnych pracach komisji” – napisała Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.

Radni Zabrza zadecydują o wyrażeniu zgody na zbycie przez samorząd większościowego pakietu akcji ekstraklasowego Górnika podczas zaplanowanej na 17 kwietnia sesji, która zakończy tę kadencję. W listopadzie 2023 r. podjęli uchwałę o „przystąpieniu do procesu prywatyzacji Górnika Zabrze”. Chęć udziału w nim zgłosiły trzy podmioty z Zabrza, Katowic i Niemiec.

Jesienią podczas meczów Górnika u siebie część kibiców domagała się od prezydent, by „oddała” klub, znajdując dla niego inwestora. Ze zleconej przez samorząd wyceny wynika, że całość akcji Górnika jest warta ok. 8 mln złotych, do sprzedania będzie pakiet większościowy.

Radni mieli ostatecznie zdecydować o sprzedaży podczas marcowej sesji, ale ten punkt został zdjęty z porządku obrad i będzie procedowany w kwietniu.

W niedzielnych wyborach samorządowych nie udało się wyłonić prezydenta Zabrza. W drugiej turze wyborów zmierzą się Agnieszka Rupniewska (Koalicja Obywatelska) i dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, które dostały odpowiednio 27,44 i 21,73 proc. głosów. Mańka-Szulik jednocześnie nie uzyskała mandatu radnej.

Od początku grudnia 2023 zarząd klubu pracuje bez prezesa, po rezygnacji Adama Matyska z tej funkcji. W tym samym czasie pożegnał się z klubem dyrektor sportowy Łukasz Milik.

Czytaj także:

ps

Polecane

Wróć do strony głównej