ATP Monte Carlo. Hubert Hurkacz - Casper Ruud. Polak żegna się z turniejem, porażka w dwóch setach

2024-04-11, 20:03

Hubert Hurkacz podczas meczu z Casperem Ruudem. Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Hubert Hurkacz przegrał z norweskim tenisistą Casperem Ruudem 4:6, 2:6 w meczu 1/8 finału turnieju rangi ATP Masters 1000 w Monte Carlo i pożegnał się z prestiżową imprezą.

• Hubert Hurkacz ostatnio znakomicie spisuje się na kortach ziemnych. Polak wygrał turniej w Estoril, a w Monte Carlo rozstrzygnął już na swoją korzyść dwa spotkania
  • Jego czwartkowy rywal jest jednak specjalistą od gry na "mączce". Casper Ruud wygrał w karierze aż dziewięć turniejów na tej nawierzchni
  • Norweski tenisista po raz kolejny pokazał, że znakomicie spisuje się na kortach ziemnych i pokonał Polaka w dwóch setach

W przeszłości Hubert Hurkacz niezbyt dobrze czuł się na kortach ziemnych, jednak w tym roku na "mączce" polski tenisista spisuje się znakomicie.

W niedzielę 27-letni wrocławianin wygrał turniej rangi ATP 250 w Estoril, odnosząc pierwszy taki sukces na tej nawierzchni. Po triumfie w Portugalii, Hubert Hurkacz udał się do Monte Carlo, by brać udział w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych, nie licząc oczywiście imprez wielkoszlemowych.

Hubert Hurkacz coraz groźniejszy na kortach ziemnych

Rozstawiony z numerem dziesiątym polski tenisista odniósł dwa zwycięstwa w Monte Carlo. Najpierw wygrał trzysetowy, zacięty bój z Brytyjczykiem Jackiem Draperem, a potem pokonał doświadczonego Hiszpana Roberta Bautistę-Aguta, awansując do 1/8 finału.

Kolejne wyzwanie Polaka było jeszcze trudniejsze. W walce o ćwierćfinał zmierzył się bowiem z turniejową "ósemką" Casperem Ruudem, którego można nazwać specjalistą od gry na nawierzchni ziemnej. Norweg wygrał na niej aż dziewięć turniejów, podczas gdy na innych nawierzchniach triumfował ledwo raz. W 2022 i 2023 roku grał też w finałach wielkoszlemowego French Open rozgrywanego właśnie na "mączce".

Polak i Norweg zmierzyli się wcześniej dwukrotnie w 2022 roku. W 1/8 finału wielkoszlemowego French Open górą był Ruud, natomiast w turnieju rangi Masters 1000 w Kanadzie triumfował Hurkacz.

W czwartek bilans w polsko-norweskich starciach poprawił Casper Ruud.

Wyraźna porażka Hurkacza z Ruudem. Norweg pokazał klasę

Hubert Hurkacz rozpoczął mecz nerwowo, w pierwszych akcjach miał trudność z trafieniem serwisem, tracił także punkty przez uderzenia w aut. Utrzymał wtedy podanie, jednak to nie był koniec jego problemów. W piątym gemie Ruud, który pewnie wygrywał akcje przy swoim serwisie, miał break pointa i chociaż w tamtym momencie nie udało mu się go wykorzystać, to poprawił się kilka minut później, przełamując Polaka na 4:3. To wystarczyło mu do zwycięstwa w tej partii 6:4.

Niestety, Hubert Hurkacz nie poprawił swojej gry na początku drugiej odsłony, szybko został dwukrotnie przełamany i przegrywał już 0:4. Po polskim tenisiście widać było zmęczenie, brakowało mu szybkości i dynamiki podczas akcji. Zdołał wygrać jeszcze dwa gemy przy swoim serwisie, ale nie był w stanie odrobić straty podwójnego przełamania.

Wrocławianin nie miał ani jednego break pointa w tym meczu.

25-letni Ruud jest w Monako wyżej rozstawiony niż polski zawodnik, jednak obecnie w światowym rankingu plasuje się o dwie pozycje niżej od niego, na 10. miejscu, bowiem stracił punkty za brak obrony tytułu w portugalskim Estoril